Kükürtlü Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1

Kükürtlü Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kükürtlü Köyü - Kükürtlü Araklı - Kükürtlü Köyü Hakkında - Kükürtlü Köyü Resimleriİlçe: ARAKLI

İl: TRABZON

Kükürtlü köyü, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür. Araklı-Dağbaşı karayolu kullanılarak Kükürtlü Köyü'ne gidilir. Dağbaşı nahiyesinden sonra 7 km. gidilerek köyün merkezine varılır. Köy merkezinde bir camii, bir okul, bir sağlık ocağı ve bir bakkal bulunmaktadır. Köyün en sonunda Çamlıktepe (Nafca) mahallesi bulunur. Köyün en işlek mevkii (camii, okul, sağlık ocağı, market ve kafe buradadır) kark mevkiidir... Kark bir nevi köyün merkezindir... Akraba toplulukları ise sırasıyla: seyisoğulları, kabahaliloğulları, karaalioğulları, kahvecioğulları,ustaoğulları, söylemezler, mütevellioğulları.Çimenoğulları(Bakırtaş soyadı ile Sapanca-Kırkpınara 1961 yılında göçtüler) ..

Köy dışında yaşayan çok sayıda aile vardır. Köy dışında yaşayan aileler genel olarak Marmara bölgesinde yaşamaktadırlar. Ayvenliler İstanbul başta olma üzere Sakarya, İzmit, Bursa, Eskişehir, Çanakkale gibi büyük şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedirler... Köye mensup kişilerce (köy dışında yaşayan) iştigal edilen bazı meslek dalları: Eğitimcilik (dershanecilik), öğretmenlik, tv programcılığı, tekstil, taksi işletmeciliği, müteahhitlik, marketcilik, pazarlamacılık... Birçok iş kolunda (genelde inşaat sektöründe) usta ve ustabaşı olarak çalışanlar da mevcuttur. Türkolog, tarihçi, din eğitmeni, İslam hukukçusu, felsefeci de bulunmaktadır.

Tarihi

Araklı ilçesi Trabzon'un en guzel ilçelerınden biri olmakla beraber eski adının "arakale" olduğu düşünülüyor. Köyün kuruluş tarihiyle ilgili kesin bir bilgi henüz mevcut değildir.

Trabzon'un fethinden (1461) sonra şehir merkezinde yaşayan Rumlar (Romalı-Bizanslılar)dinlerini, yaşayış ve gelenekleri daha rahat sürdürebilmek için iç kesimlere doğru göçe başlamışlardır. Kükürtlü köyününün de bu dönemlerde yerleşim bölgesi olduğu tahmin edilmektedir. Köydeki eski kilise kalıntıları bu tezi desteklemektedir.

Yerleşime tam olarak ne zaman geçildiği bilinmese de özellikle Fatih Sultan Mehmed Han'ın 1461'de Trabzon'u fethinden sonra nüfus yoğunluğunun arttığı tahmin edilmektedir[1].

Trabzon'un fethinden sonra ki o tarih 1461'dir; şehir merkezlerinde yaşayan insanların sivrisinekten kaçarak yayla ve doğa alanlarına göç edildığı bılınmektedır.[2].

Kültür

Köyün kendine özgü klasik Karadeniz kültürü hakimdir.

Coğrafya

Trabzon iline 65 Km., Araklı ilçesine 33 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 526
1997 2010

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İbrahim Altuntaş
1999 - İbrahim Altuntaş
1994 - Yusuf Köse
1989 - Yusuf Köse
1984 - Hasan Soydeğer

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ilköğretim 5. sınıfa kadar hizmet vermektedir; bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca kış aylarında halk eğitim merkezinin açmıs olduğu nakış kursu faaliyetlerini sürdürmektedir. Köye yeni bir camii yapılmıştır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz