Kül mevsimi kitap özeti

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
kül mevsimi kitabı hakkında ayrıntılı özet


KİTAPIN ECZANE BÖLÜMÜ ÖZETİ

Henry Kitteridge, her sabah evinden kalkıp, eczacılıkla uğraştığı komşu kasabaya giderdi. Artık emekli olmuş eşi Olıve ile evinde yaşıyor, her sabah işine gidip geldiği yollara bakıyordu. Eczane, altında bir nalbur ve bakkalın bulunduğu binaya bitişik, iki katlı küçük bir dükkândı.

Henry’e eczanesinde kocası bir ıstakoz avcısı olan Bayan Granger yardım ederdi. Kadın müşteriyi memnun etmeye pek de hevesli görünmezdi. Bunun dışında, Bayan Granger işini iyi yapardı. Geveze olmaması, döküm defterini kusursuz tutması ve hemen hemen hiç hastalanmaması Henry’nin takdirini toplardı.

Bayan Granger aniden ölünce işi yeni bir kız almıştı. Yeni kızı işe aldığında. Karısı ona bakarak “Tam bir fareye benziyor.” Diye düşünmüştü. Denise Thiboxleau, yuvarlak yanaklı, küçük gözlü, kahverengi çerçeveli gözlüklerinin gerisinden bakan sevimli bir kızdı.

Denise’in omuzları öne doğru eğikti. Yirmi iki yaşındaydı ve Vermont eyalet üniversitesinden yeni mezun olmuştu. Kocasının da adı Henry’ydi ve Henry Thiboxleau’yla ilk kez karşılaşan Henry Kitteridge, karşısındaki bu müthiş girişken adamdan hoşlanmıştı. Henry, amcasının sahibi olduğu bir işte musluk tamircisi olarak çalışıyordu. Denise’le bir senedir evliydiler.Genç çiftle bir akşam yemeği yemelerini önerdiğinde, Olive, “Hiç heveslisi değilim,” demişti. Henry üstelememişti. O dönemde oğulları -buluğ çağının fiziksel işaretlerini daha göstermeye başlamamıştı- Olive de Christopher kadar değişmiş ve tutarsız olmuştu. İkisi aniden ve şiddetli bir kavgaya tutuşur, sonra birdenbire sessiz bir dostluk havasına giriverirlerdi. Neler olup bittiği hakkında hiçbir fikri olmayan Henry ise afallamış bir biçimde kendini dışlanmış ve yabancı hissederdi.

Bakşamüstü, Denise ve Henry Thiboxleau’yla konuşurken Henry Kitteridge bu genç çiftin yanında olmayı ne kadar istediğini hissetti. “Olive ve ben en kısa zamanda bize akşam yemeğine gelmenizi isteriz,” deyiverdi.. Henry, Thiboxleau’ların akşam yemeğine geleceğini eşi Olıve’ye bildirdi. Olive. “Tamamdır, Bay Başkan,” dedi. “Aşçınız olarak emirlerinize amadeyim.”

Cuma gecesi çift Henry’nin peşinden eve girdi. Christopher, yeni yetmelere özgü bir nezaketsizlikle gelip masada pat diye yanlarına oturdu ve Henry Kitteridge, bu kaba davranışından dolayı oğluna bağırmak istiyordu. Olive ve misafirleri Denise ve eşine pekiyi davranmamıştı

Denise de ön tarafta, yazar kasanın yanında dururdu. Öğlen olduğunda, Denise evden getirdiği sandviçi çıkarır ve deponun bulunduğu arka, tarafta yerdi. Denise genelde sessiz bir kızdı, ama birden çenesinin açıldığı da olurdu. “

Denise, Bayan Granger kadar becerikli, ama ondan daha rahattı. Haftada bir kez -ya da gerekiyorsa daha sık- Portland’dan ilaçları getiren Jerry McCarthy öğle yemeğini arka odada yerdi. On sekiz yaşındaydı ve liseyi yeni bitirmişti.

.Bir gün Olive kiliseye gitmeyi reddetmiş ve Henry onunla, kendisinden beklenmedik bir şekilde, sert bir sesle konuşmuştu. Üzerinde bokser şortu, mutfakta pantolonunu ütülerken ona, “Senden çok şey mi istiyorum?” deyivermişti. “Bir erkeğin karısının ona kilisede eşlik etmesi çok mu?” Onsuz gitmek sanki ailevi bir başarısızlığın umuma açılması gibiydi.

“Evet, benden fazlasıyla kahrolası şey istiyorsun!” Olive bunu neredeyse haykırarak söylemişti, öfkesi artık kontrol edilemez olmuştu. “Ne kadar yorgun olduğum hakkında hiçbir fikrin yok, tüm gün ders ver, kahrolası aptal bir müdürün saçma sapan toplantılarına katıl! Alışveriş yap. Yemek pişir. Ütü yap. Çamaşır yıka. Christopher’ın ev ödevine yardım et! Ya sen…” Yemek odasındaki sandalyenin arkalığına tutundu ve geceden kalma, dağınık koyu renk saçları gözlerinin önü…
 

#2
Kül Mevsimi - Elizabeth Strout kitap tanıtımı - kitap özetiKitabın künyesi


Kül Mevsimi


Elizabeth Strout
· Pegasus Yayıncılık
· Basım Tarihi : 02 - 2010
· ISBN : 9786054263486
· Sayfa Sayısı : 344
· Çevirmen : Zeynep Esin
Roman

Kitap hakkında

Elizabeth Strout'un Pulitzer ödüllü çok satan kitabı Kül Mevsimi, bütün kusurlarına rağmen olağanüstü bir insancıllığa sahip kahramanı Olive Kitteridge'in eşliğinde okurlarını sıradan insanların gündelik detayların büyüsüyle örülü yaşamlarında bir gezintiye çıkarıyor.
Bazen inatçı, bazen sabırlı, bazen anlayışlı bazense hazin bir inkâr içindeki Olive Kitteridge bilerek ya da bilmeyerek birçok hayata dokunur: Olive'in aşırı hassaslığından bıkmış bir oğul; evliliğine olan sadakati hem bir lütuf hem de bir lanet olan bir koca; geçmişte yaşadığı bir aşk macerası peşini bırakmayan bir piyanist; yaşama isteğini kaybetmiş eski bir öğrenci…
Strout'un geçmişin yakıcı acılarının bıraktığı küllerle hesaplaşan, hayatlarının olgunluk dönemindeki karakterleri canlılıkları ve tanıdıklıklarıyla bize ancak Salinger gibi büyük yazarlarda rastlayacağımız türden inceliklerle dolu bir dünyayı hatırlatıyor.

“Zekice ve empatik… Büyüleyici Olive'in ekseninde dönen on üç hikaye ile Elizabeth Strout unutulmaz bir roman yazmış.”
-O: OPRAH MAGAZINE

“Roman sevenler, bu ismi unutmayın: Olive Kitteridge… Bu kahramanı asla hafızanızdan silemeyeceksiniz… Elizabeth Strout dahiyane sürprizler, yoğun bir duygusallık ve zengin bir ironiyle inşa etmiş öykülerini. Olağanüstü, güçlü bir hikâye.”
-USA Today

“Eğlenceli, tehlikeli olan ve vicdan azabı duyan Olive Kitteridge yürekli biri ve içinde mecburi bir yaşam gücü taşımakta. O sahnede olmadığında, onu dört gözle bekliyoruz. Onun sayesinde kitap çok sürükleyici.”
-San Francisco Chronicle

“Kül Mevsimi değerli bir fotoğraf gibi hafızalarda yer ediyor.”
-Seattle Post-Intelligencer

“Strout, şaşırtıcı bir güçle sıradan olana hayat katıyor.”
-The New Yorker