Külahlı Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gürün Külahlı Köyü - Külahlı Köyü Hakkında - Külahlı Köyü Tanıtımı - Külahlı Köyü ResimleriKülahlı, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının orta asyadan göç ederek geldiklerinde başlarında bulunan külah şeklindeki giyecek nedeniyle buraya külahlı denilmiştir. Yörede halen bilinen ismi Külaf'tır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 165 km, Gürün ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Türkiye içinde başta İstanbul ve Ankara, Yurtdışı olarak da Almanya'ya yoğun göç vermiştir. Köydeki aileler (Alfabetik sıraya göre): Akkaya, Aslan, Aşçıpınar, Atmaca, Büyükbaş, Elmalıpınar, Gölpınar, Gölpunar, Kaplan, Sarıgöz, Tatar,Kahveci
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 76
1997 78

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Gölpınar
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.