Kulak enfeksiyonları obezite ile bağlantılı olabilir

#1

Kulak enfeksiyonları obezite ile bağlantılı olabilir konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
LONDRA (ANKA) - Ciddi kulak enfeksiyonları veya bademcikle ilgili sorunlar geçirmiş olmanın ileride obez olma riskini artırdığı bildiriliyor.

Amerikan Psikoloji Derneğince düzenlenen bir konferansta tekrarlayan orta kulak enfeksiyonu geçiren çocukların üçte birinin obez olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna ilişkin bulgular dile getirildi. Haberde, araştırmacıların, enfeksiyonların, tat alma ile bağlantılı sinirlere zarar vererek yiyecek seçimini etkileyebileceğine dair gözlemlerine yer verildi.

Buna rağmen, bir grup İngiliz uzman bulguların sonuçlarına şüpheyle yaklaşırken, uzmanlardan birinin, “bağlantılı son derece kuşkulu” şeklindeki görüşüne yer verildi.
Kulak enfeksiyonu geçirip geçirmedikleri ile ilgili 6 binden fazla yetişkinin sorgulandığı araştırmada, orta veya ağır enfeksiyon geçirenlerin yüzde 62'sinin obez olma ihtimalinin daha yükseldiği bildirildi.

Araştırmayı yürüten ekibe dahil olan Florida Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden Dr. Linda Barthoshuk, bulguların hatırı sayılır bir biçimde kamu sağlığını ilgilendirdiğini kaydetti.