Kullanıcı hesaplarını gizlemek

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kullanıcı hesaplarını gizlemek

Çoğu evde PC'ler birden fazla kişi tarafından kullanılıyor. Yönetici haklarına sahip olan kullanıcı hesaplarını evdeki meraklı çocuklardan gizlemek istiyorsunuz. Üstelik kullanıcılara ulaşmak çok kolay ve Windows başlangıç sayfası bile bunu gösteriyor.


Sihirli Ayar: "UserList" kayıt anahtarını kullanarak başlangıç sayfasında sadece istediğiniz kullanıcıların hesap isimlerinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Başlangıç sayfasında istediğiniz hesapları gizleyebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirebilmek için sisteme yönetici haklarıyla giriş yapın. Ardından kayıt defterini açın. "HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\Current Version\Winlogo\SpecialAccounts\User List" anahtarını bulun. Sağ taraftaki pencerenin boş kısmında farenizin sağ tuşuna tıklayarak "Yeni | DWORD Değeri" veya "Yeni | DWORD Değeri (32-Bit)"i içerik menüsünden bularak seçin. Burada Windows başlangıç sayfasında gizlemek istediğiniz kullanıcı adıyla aynı bir değer oluşturun. Oluşturmuş olduğunuz girdiye çift tıklayarak değerini "0" olarak atayın.

Ardından Kayıt defterini kapatın. Sistemi yeniden başlattığınızda, istediğiniz kullanıcı adının gizlenmiş olduğunu göreceksiniz. Her ne kadar kullanıcı hesabının adını başlangıç ekranından gizlemiş olsak bile, bu kullanıcıyla sisteme giriş yapmanız mümkün. [Ctrl]+[Alt]+[Del] tuşlarına eski sürümlerde olduğu gibi Windows - Login diyalog penceresi açılana kadar basılı tutun. İlgili kısma kullanıcı hesabının adını ve şifresini girdikten sonra "Enter" tuşuna basmak yeterli olacaktır.