Kültürel Yalnızlık Üzerine (Örnek Ülke : Japonya)

#1

Kültürel Yalnızlık Üzerine (Örnek Ülke : Japonya) konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Japonya veya kendi deyimleriyle "güneşin doğduğu ülke" yani Nippon. Derin ve karışık bir tarihe sahip bir millet fakat bizi ilgilendiren bölüm 17. yüzyıl ve sonrası. Genel tarihi boyunca ada ülkesi olmasından dolayı Japonlarin diğer ülkelere göre dünya ile olan kültürel bağları zayıf olmuştur. 16. yüzyılın sonlarına doğru Avrupalı sömürgecilerin baskıları ve misyoner faaliyetlerinin başarılı olması Japonyanın sosyal yapısında ani değişiklere neden olmuş ve günün imparatorluk temsilcisi Togukava Şogunluğunu ağır önlemler almaya itmiştir.

Ani bir kararla bütün Japonyada Hristiyanlık yasaklanmış ve ülkeye giriş çıkışlar durdurulmuştur. Bu durum yaklaşık 250 yıl devam etmiştir. Yani 250 yıl boyunca dünyadan habersiz, kültür alışverişi yapamayan, kendi içine kısılmış bir toplum. Bu iki buçuk asırlık dönemde zaten katı çizgiler halinde olan toplumsal kabuller ve anlayışlar dünya kültürüyle alış verişin kesilmesi nedeniyle kalın hatlara dönmüştür.

Bu durum iç kırpırdanmaların artması ve A.B.D. nin 1853 yılında dostluk amaçla yolladığı dört filonun Tokyo'ya demir atmasına kadr sürmüştür. Bu ziyareti diğer ülkelerin ziyaretleri, Togukava Şogunluğunun yıkılması, meiji denilen batıllaşma dönemi, 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı izlemiştir.

Yani ülke ve ülke kültürü 250 yıllık bir hapisden sonra ani ve çok hızlı bir değişime girmiştir.

Peki bu değişim veya hapis döenmi Japonya'ya ne kazandırdı, ne kaybettirdi ?
Konu ile ilgili buradan sonra yapacağımız önermeler ve tartışmalar.
Katılım olursa zevkli bir bilgi paylaşımı olacak gibime geliyor.


Benim kazanç ve kayıp olmak üzere iki önermem var.

Kazanç : Japoncada 3 alfabe vardır. Hiragana, Katagana, Kanji.
Kanji, herbiri bir hece veya kelime ifade eden resimli harflerdir
Hiragana, Japonca kelimeleri yazmak için kullanılan alfabe
Katagana, başka dillerden gelen kelimeleri yazmak için kullanılan alfabe.
Yani Hiragana alfabesiyle Japonca diline ve kültürüne büyük bir emniyet kemeri takmışlar


Kayıp : Japonya şu an intihar olaylarının nüfusa göre en yoğun olduğu ülke ve önüne geçemiyorlar. 250 yıllık hapisliğin verdiği kalın sınırlı sosyal kabuller dış ülkeleri gören veya dışarda yaşayıp gelen kişiler üzerinde aşırı baskı kuruyor. 2004 yılında Japonyada 40.000 kişi intihar nedeniyle hayata veda etmiş.