Kumbaba Köyü Osmancık Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Kumbaba Köyü Osmancık-Kumbaba Köyü Hakkında Bilgiler - Kumbaba Köyü Resimleri

Bilgiler

Nüfus 752 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19500
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Osmancık
Kumbaba, Çorum ilinin Osmancık ilçesine bağlı Alevi köyüdür.... köydür.

Tarihi Kumbaba ismini nereden aldı?

Köy ismini Menevrek`lerden Hamza diye anılan ve bugün köy merkezindeki türbe içerisinde yatmakta olan bir zattan almaktadır. Rivayete göre, Hamza denilen bu zat çok saf imiş ve çocuklar gibi sürekli Kızılırmak kenarındaki kumlarda oynarmış. Aynı zamanda bu zat zaman zaman bazı mucizeler gösterirmiş.


Kızılırrmak`ın coşkun olduğu bir mevsimde, gelin almak maksadı ile, uzak bir yöreye giden bir grup insan Kızılırmak`ın geçit vermemesi nedeni ile, uzun bir süre köyde konaklamak zorunda kalır. Yolculuk o zamanlar atlar ile yapılırmış. Kısa bir süre sonra hayvanların yiyecekleri tükenir.


Hayvanlara yiyecek bulmakta zorlanan grup, Hamza denilen bu zata başvururlar. Hamza isimli bu zat, "hayvanların torbalarına kum doldurun" der. Grubun önde gelenleri ise "Hayvan kum yer mi?" diye itiraz ederler. İçlerinde itikatı pek olanlar torbalara Kızılırmak kenarından kum doldurarak hayvanların başına takarlar. Hayvanlar tereddütsüz başlarlar torbaların içindekini kütür kütür yemeye. Bu hale şaşıranlar torbaların içine bakarlar ki, doldurulan bütün kum taneleri, arpa olmuş. O günden sonra Hamza denilen bu zat, Kumbaba olarak anılmış. O günden sonra Kumbaba`ya gidiyorum demek, Hamza denilen bu zatı ziyarete gitmek anlamında kullanılmış ve daha sonraları köye Kumbaba türbeye de Kumbaba Sultan ismi denilegelmiş. Kumbaba Sultan türbesinde bugün 4 yatır bulunmaktadır. Birisi Kumbaba Sultan`ın kendisine, birisi türbeyi inşa ettiren İbrahim Güven`e, diğeri Büyük İbrahim olarak bilinen zata ve eşi Fatma Anaya aittir.


Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Çorum iline 61 km, Osmancık ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 752
1997 713

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


Seçim Yılı Muhtar

2004 Satılmış Uçak
1999
1994
1989
1984

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardırKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz