Kumköprü Köyü Akyazı Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kumköprü Köyü Akyazı Bilgileri - Kışlaçay Köyü Hakkında - Kumköprü Köyü Tanıtımı - Kumköprü Köyü Resimleri

İlçe: AKYAZI - İl: SAKARYA

Köy Muhtarı: Halil YILMAZ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

447 75 63
Cep Telefonu:

0 544 674 91 91

Sakarya
Bilgiler
Nüfus 404 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 54400
Alan Kodu 0264
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Akyaz
Web Sitesi
Kumköprü, Sakarya ilinin Akyazı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Kumkörü Köyü Tarihcesine bakarsak burada yaşayanlarının soylarının Güney Anadoluya Hatta Irak`a dayandığını görürüz.Köy Halkının Şıhbızın Aşiretinin Neyranlı cemiyetinden olduğu yapılan araştırmalarla açıklanmaktadır.


Kumköprü Köyünün Kurucusu Şıhbızın Aşiretinin Neyranlı cemiyetinden Muti Oğlu Hacı İbrahim Ağa dır Kabri Hendek ilcesi Uzunca orman köy mezarlığındadır.


Neyranlı cemaatini araştırdığımızda NEYRANLI cemiyeti ŞIHBIZIN Aşireti içinde en büyük ve hatırı sayılır kalabalık bir aile olduğu görülmektedir.

Tarihçi yazar İBNİ Erzak aşiretlerden bahsederken Neyranlı Cemaatinden de bahsetmektedir.Gerek İBNİ Erzak gerekse Tarihçi yazar ŞEREFHAN Neyranlılara övgüler yağdırır.Ünlü Molla Ahmedi Bate,Yazar ve ozan Ali Hariri ile Vezir İdris Bitlisi Neyranlıdır.


Şıhbızın Aşireti ile Reşketi Aşiretleri arasında süre gelen kavgalar ve çatışmalar sonucunda Hakkari(Çölemerik),Bingöl (Çapağcın) ve Diyarbakır (Amed) gibi yerleşim birimlerinden ayrılarak bir kısmı Muş,Varto,Tekman,Hınıs, Erzurum dolaylarına bir kısmıda Şereflikoçhisar,Haymana ve Zara ya yerleşmişlerdir.


İbni Erzak ve Kadri Cemil gibi yazarlar NEYRANLI Cemaatinin Hınıs ,Varto dolaylarında (650) konut yani aile idiler çıkan aşiret kavgaları sonunda vezir olan akrabaları İdris Bitlisi tarafından batıya yerleştirilmişlerdir(1512-1520)


İbni Erzak Neyranlıların asıl memleketlerinin Irak`ın Laleş Bölgesi olduğunu açıklamıştır. Dolayısıyla Eyyübi Devletinin Büyük Hükümdarı Selahattin Eyyübi ile Akrabadırlar.


Gerek İbni Erzak, Kadri Cemil ve gerekse Olayların içinde yaşamış olan yazar ve tarihçi Şerefyan ın aşiretler arasında gezerek aldığı bilgilerden anlaşıldığına göre Neyranlılar büyük Milan Aşiretinin Şıhbızın Kolunun Bir cemaatidir.Şıhbızıni aşiretinden ayrılmışlar Hınıs ve Varto`ya yerleşmişler oradan da aşiretlr arasında çıkan kavgalar ve kan davalarından dolayı Huzursuz olmuş Yakın akrabaları olan ünlü Vezir İdrisi Bitlisi tarafından Adapazarı ve dolaylarına yerleştirilmişlerdir. Kumköprü Köyü Adapazarına yerleşen Neyranlılardan dır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sakarya iline 25 km, Akyazı ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 404
1997 418

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Halil Yılmaz

Altyapı bilgileri

Köyde Kumköprüköyü ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy okulumuzun bloğu
http://kkk54.blogcu.com


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz