Kumköy Köyü Pehlivanköy Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kumköy Köyü Pehlivanköy - Kumköy Köyü Bilgileri - Kumköy Köyü Hakkinda - Kumköy Köyü ResimleriKumköy, Kırklareli ilinin Pehlivanköy ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: PEHLİVANKÖY - İl: KIRKLARELİ

Köy Muhtarı: LÜTFÜ BALABAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (288) 734 52 27

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 70 km

İlçeye Uzaklığı: 8 km

Rakım: 40 m

Tarihi
İlçeye uzaklığı 7 km. dir.Toprakları fazlaca kumlu olduğu için bu adı alır. Geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılıktır. Köyümüz 1877-1878 yıllarında bu gün Bulgaristan sınırları içerisinde kalan Dobruca bölgesinden göç eden aileler tarafından kurulmuştur. Plevne savaşı sonrası temel olarak İnece vadisini yerleştirilmişlerdir. Toprakları verimsiz olduğundan fazlaca gelişme sağlayamamıştır. İlk ismi Kayseri sonradan değiştirilerek Kumköy olmuştur. Yöre İmampazarı köyü ile sınır olan dere ve birkaç artezyenle sulanmaktadır.

Kültür
Halk Eğitimi Merkezinin geçmişten bu yana katkılarıyla biçki-dikiş kursları açılmış ve verimlilik sağlanmıştır. Kültür düzeyi oldukça iyidir. Günlük 5-6 gazete köyümüzde okunur. Evlilikler kendi gelenek ve göreneklerimize uygun bir şekilde yapılır. Gelin karşılamalarında gelinin başından aşağı buğday, şeker, fıstık, fındık atılır. Manası berekettir. Bu Anadolumuzun birçok bölgesinde aynı anlamda uygulanır. El sanatları oya dantel işlenmektedir. Gözleme, incir dolması, çimdik, kuskus, sunacağımız yemeklerdir.

Coğrafya
Kırklareli iline 70 km, Pehlivanköy ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 197
1997 199

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Her evde arı kovanı mutlaka mevcuttur. Kumköy köyü arıcılığa müsaittir. Köyde tahıl, buğday, çeltik(pirinç), mısır, ayçiçeği, pancar, karpuz ve bağcılık yapılmaktadır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009- ADEM DAL
2004 - Lütfü Balaban
1999 - Lütfü Balaban
1994 - Lütfü Balaban
1989 - Lütfü Balaban
1984 - İsmail Sevim
1979 - Hüseyin Balcılar

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz