Kumluca Köyü Taşova Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
kumluca köyü bilgileri - kumluca köyü tanıtım - kumluca köyü resimleriKumluca, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı BOLADAN dır . Köyün şu anki adı ise köyün yanından geçen büyük çayın bol miktarda kum getirmesinden dolayı KUMLUCA ismini almıştır.Köy 1992 yılına kadar 2 ye bölünmüş idi aşağı kumluca ve yukarı kumluca diye fakat sonradan kumluca diye birleşti. Köy 1915 yıllarında Rumların terk ettiği anda yakılarak tahrip edilmiştir. Köyün güney tarafı ormanlık bir yapıya sahiptir. Köy düzlük bir alana kurulmuştur.köyde iki tane tarihi kale bulunmaktadır.
Kültür

Köyün yemeklerden el yapma gömbesi, sac yağlısı meşhurdur ve bide gömmesi ve yaprak sarması
Coğrafya

Amasya iline 63 km, Taşova ilçesine 19 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 339
2000 611
1997 630

son 5 yıl içerisinde köy işsizlik nedeni ile çok sayıda göç vermiştir
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi,kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır bir ebe görev yapmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz