Kümperli Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kümperli Köyü Merkez - Kümperli Köyü resimleri - Kümperli Köyü hakkında - Kümperli Köyü tanıtımı Kahramanmaraşİlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ


Köy Muhtarı:


Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

Kümperli, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Söylentiye göre Osmanlı döneminde ovadan dağa doğru bir göç sebebiyle oluşmuş ve kaçak anlamındaki isim konmuştur.

=Kültür

eski köylerdendir daglık bir köydür.yeşil ve güzeldir saglık ocagı olmaması en büyük eksikliktir

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine 28 km uzaklıktadır. Adana yolu üzerindeki Aksu köprüsü ayrımından geçilip dar bir asfalt yol ile Araplı ve Dadağlı köyü ile Fatih kasabası geçilerek ulaşılır. Bu güzergahtaki ilk dağ köyüdür.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazları sıcak ve serin kışları ise sert ve soguktur

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1092
1997 978

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,günübirlik tarım işçiliği ve sanayi işçiliğine dayalıdır ayrıca hayvancılık ve bahçecilikte önemli bir geçim kaynağıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
Seçim Yılı Muhtar
2004 ramazan bozdağ 1999 ökkeş hançer 1994 mehmet bozdağ 1989 1984

2008 -AHMET PAKSOY

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.İki tane de cami var. Köyün içme suyu şebekesi vardır su neden yoktur kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır, fakat çoğu zaman personel bulunmasında güçlük çekilmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.saglık ocagı faal degildir köydeyolsuzkuk olmuştur .köye çekilen şebeke suyu ödenegi farklı kişiler şahşi giderlerine kullanmışlardır

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz