Küpeli Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ulaş Küpeli Köyü - Küpeli Köyü Hakkında - Küpeli Köyü Tanıtımı - Küpeli Köyü ResimleriKüpeli, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını küpeli dede yatırından almıştır. Küpeli dede ermiş üç kardeşten birisidir. Diğer kardeşinin adı ise Arap dededir. Arap dede ise bugün Şarkışla`da Arap dede denilen mevkide yatmaktadır. Soylarının Oğuz Türklerinin Dodurğa boyuna dayanan Sırıklıogulları Küpeli köyüne ilk yerleşen Kabiledir 13.asirda ortaasyadan göç eden Türklerin büyük bölümü Suriye Şam ve Halep Şehirlerine yerleşmişlerdir.1071 Malazgirt savaşının ardından Anadoluya Hakim olan Oguz Türkleri Boyboy belirli mevkilere dagılmışlardır. Eskitürkçede3dilde anilan bu boyun adi(Tötürge,Toturga,Dodurga)olmustur yaklasık 5000yıllık konar göçer hayatın ardından 1700 lü yillarin başlarında yerleşik düzene geçmişlerdir ilk olarak Elbeyli mevkine yerleşen Emirza Kethüda`ninidaresindeki aşiret311haneye sahiptiki buda ortalama 1555kişidemektir.Bu tarihten 35yil sonra yani 1520 yılına ait defterde ise 967haneye ulaştıkları görülmektedir 1574 tarihlerindede Emirza veledi elbeyi denilen şahsin Aşiret yönetimine gelmesiyle Sırıklıogulları(1934 yilinda Soyadi kanunu ile Koçyiğit olarak anilmaya başlanmışlardır) Kendi kollarını ayrı bir düzene koyar önce Merkeze bağlı sırıklı köyünü kurarlar Ardından 1624 yılında Küpeli Köyünü kurarlar Küpeli dede yatırına hürmeten Köyün adı Küpeli olur. Bu dönemlerde düzenlenen yayla şenliklerinden birinde Altınyayladan Tecer istiğametine göç eden Körömer isimli şahıs burada mola verir Aynı zamanda Pehlivan Olan Körömer Güreş havasi çalinca titrer ve bu durumu fark eden yayla sahibi Sırıklıoglu Ahmet ağa(gö Ahmet) Benim pehlivanim olarak güreş der teklifi kabul eden Körömer güreşte galip gelince kendisine oraya yerleşmesi teklif edilir ve kabul ederek Küpeli köyüne yerleşşen son kabiledir.Bir konuyu çarpıtmadan dogrusuyla anlatmak gelecek nesillerin yoluna ışık tutmaktır lütfen dogru bildiklerimizi yazalım köyümüzün geçmişinde`de geleceginde`de yalan olmasın,katkıda bulunun ama dogru bilgilerle Saygılarımla.

Kültür

Eski düğün ve bayramlarda köyde cirit oyunları düzenlenirdi. Aslında köyün öz kültürü tam bir Oğuz kültürüdür ama yaşamsal şartlar bunları da değiştirmiştir. Günümüzde geriye sadece toplu bayramlaşma ve düğünlerde büyüklerin aralarında düzenledikleri mizah türü oyunlar kalmıştır. Ayrıca Küpeli dede denilen mevkide sarı su denilen şifali bir su kaynağı vardır. Siyah balçıklı çamuru olan bir sudur. Köyün büyüklerinin anlatışına göre önceden yağmur duasına yada bir dilek dilemede ziyaret denilen bu mevkiye giderek yapılırmış, fakat günümüzde bakımsızlıktan ve ilgisizlikten metrup bir durumdadır.

Coğrafya

Sivas iline 54 km, Ulaş ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyde karasal iklim etkili olduğu gibi zanman zamanda çok şiddetli lodos eser. Ayrıca çevresine göre su kaynakları bakımından en zengin köydür

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 653
1997 798

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün erkekleri türkiyede ve yurt dışında asfalt işinde çalışarak geçimlerini sağlamaktadırlar.Köyde bir çok asfalt makinası ve asfalt şirketi sahibi vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Zekeriya Coşkun
1999 - Ali Topal
1994 - Zekeriya Coşkun
1989 - Halil Koçyiğit
1984 - Halil Koçyiğit

1976-1980 - Emin Erdem

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Yemekleri

Madımak aşı, tandır çöreği, yumurta böreği,kuyruklu köfte, mirik köftesi, omaç.su böreyi,tandır lavaşı,içli köfte,tandır kebabı,etkavurma,tarhana,yayla çorbası,üzümlü aş,ayran çorbası,etlimantı,maviş,kaymak kömbesi

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.