Kürendere Köyü Sındırgı Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kürendere Köyü Sındırgı Bilgileri - Kürendere Köyü Hakkında - Kürendere Köyü Tanıtımı - Kürendere Köyü Resimleri



İlçe: SINDIRGI - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: AHMET ULUS



Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

0 (266) 512 10 66
Cep Telefonu:

0 (536) 735 74 33

Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/619

1997/576


İle Uzaklığı:

127 km
İlçeye Uzaklığı:

68 km
Rakım:

900 m

KÜRENDERE KÖYÜAZALAR

1.Aza, Mevlüt YAVUZ
2.Aza, Mehmet TAVLI
3.Aza, Musa ÖZTÜRK
4.Aza, Mevlüt YILDIRIM


Tarihi

Karakeçili yörüklerinden olup,Alan köyünden gelip buraya yerleşmişlerdir.Kızılcık meyvesinin bolluğu köye isim olmuştur.Kurtuluş savaşında 1915 yılında askere gidenlerden dönen olmamıştır.Yunan askerleri köyde karargah kurmuşlar,bilgi edinmek amacıyla halka büyük işkenceler yapmışlardır.


Coğrafi Konumu

Kuzeyinde ve Doğusunda Dursunbey İlçesi,Güneyinde Pelitören Köyü,Batısında ise Dedeler Köyü bulunmaktadır.


İklim

Karasal


Nüfus

195 haneli köyde,1990 yılı sayımına göre 697, 1997 nüfus sayımına göre 576, 2000 yılı nüfus sayımına göre ise 628 kişi yaşamaktadır.Bu tabloya bakıldığında, nüfusta yıllara göre, önemli bir değişme olmadığı görülmektedir.


Yüzölçümü

39528 dekar


Mahalle ve Mezra Sayısı

Sekitarla Mahallesi
Vezirler Mahallesi
Yukarı Mahalle
Salihoğulları Mahallesi


Ulaşım

İlçeye 65 km uzaklıkta olup,yolun 45 km si asfalt 20 Km si stabilizedir.


İçme Suyu

Salihoğulları mahallesinde şebekeli içme suyu mevcut olup,diğer mahallelerde yeterli içme suyu yoktur.


Kanalizasyon

Kanalizasyon yoktur.


Ekonomisi ve Tarım

Köyde tarım ve hayvancılık önemli geçim kaynaklarındandır.Tarım arazilerinin 887 dekarına tütün,938 dekarına buğday ve diğer baklagiller,170 dekarına sebze ekimi yapılmaktadır.Köy içinden geçen derenin suyundan faydalanarak arazilerin bir kısmı sulanmaktadır.259 Adet Büyükbaş,427 Adet Küçükbaş hayvan bulunmaktadır.


Eğitim

Köyde eğitim seviyesi iyi seviyede olup, okuma yazma oranı yüzde 83 tür. Köyde ilköğretim okulunun birinci kademesinin 1-2-3-4-5.sınıflarının okutulduğu okulu bulunmaktadır. 6-7-8.sınıflardaki öğrenciler ise Düğüncüler İlköğretim okulunda taşımalı olarak eğitimlerine devam etmektedirler. Köyde bulunan öğrenci sayısı 40, öğretmen sayısı 2, derslik sayısı ise 3 tür.


Sağlık

Herhangi bir sağlık kuruluşu yoktur.


Köy Konağı

Köy Konağı inşaatına başlanmış su basmanı betonu atılmıştır.


Köy Camisi

4 Adet cami ve görevli imam-hatip mevcuttur.


Kültür-Turizm

Önemli potansiyel yoktur.


Sosyal Yaşantı

Köyde 2 adet kahvehane ve 2 Adet bakkal Dükkanı bulunmaktadır.Köyde sosyal imkanların olmaması nedeniyle köylüler bayramlarda, düğünlerde,hayırlarda biraraya gelmektedirler.Diğer boş zamanlarını mevcut kahvehanelerde geçirmektedirler.


Yatırımları / İhtiyaçları

Köyde suyu olmayan üç mahalleye içme suyu getirilerek kanalizasyon şebekesinin yapılması,ayrıca köy konağı inşaatının karşılanarak sağlık evi yapılması gerekmektedir.

Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 619 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10330
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Sındırgı
Web Sitesi

Kürendere, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyümüz; Çayır ve Alan köylerinden gelenlerce kurulmuştur.

Atalarımız Osmanlı zamanında Orhaneli ile Kestel arasında Orhaneli'ye daha yakın bir yerde, köyde kışlarını geçirir, yazları da hayvanlarını otlatmak için bizim oralara yaylaya gelirlermiş.. Tahmini 1850-1890 yılları arası Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa'nın yörükleri yerleşik hayata geçirmek için "Bundan böyle kim nerede ise orada konaklaya!" fermanıyla bizim oralarda kalmışlar, Karacolar ve Vezrolar Vezirlar Mahallesine,Saloğlu Salioğulları Mahallesine, Sarı Vezro ve Cinnolar Yukarı Mahalleye yerleşmişler. En son kurulan Mahalle Sekitarla olup İlk kurucusu Çayırdan gelme Halil, Vezirler mahallesinden İnce Ayşe ile evlenerek yaşamış, Sonra Sinaplı, sonra Karagöllü Hasan ve Sakarıdan demirci Mehmetin gelip Sinaplının kardeşi Helme teyze evlenmesiyle Mahalleye yerleşmiş

Karakeçili Yörüklerinden olup,Alan köyünden gelip buraya yerleşmişlerdir.Kızılcık meyvesinin bolluğu köye isim olmuştur.

Kültür

Köy düğünleri 2 gün sürmektedir gelenek ve göreneklerine bağlı bir köydür.. düğünlerde misafire ikram edilen yemekler: çorba,kuru fasulye, et yemeği, etli papates, keşkek veya pilav, helva, hoşaf salata veya turşu.. köy erkekleri düğünlerde eski oyunları en güzel şekilde oynamaktadır. tarihine en bağlı köy denilebilir gençlerin çoğu istanbuldadır. 2 adet bakkal 1 adet kahve hane bulun maktadır köy karşılıklı 7 mahalle olduğundan dağınıktır kahve alışkanlığı yoktur köyde fasulye patetes kiraz elma ceviz yetişir

Coğrafya

Balıkesir iline 127 km, Sındırgı ilçesine 68 km uzaklıktadır. kışları yoğun kar yağışı görülmektedir köyün su sıkıntısı yoktur

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 619
1997 576

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım hayvancılık ve ormandan karşılanır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ahmet Ulus


Altyapı bilgiler

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.



Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz