Kurşun Kalemi kim İcat Etti?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kurşun kalemin icadı ne zaman olmuştur?

Kurşun kalem bundan yaklaşık 250 yıl kadar önce, bir 20 şubat günü Josef Hardtmuth tarafından icat edildi
.
Ortaçağda, insanlar birşeyleri işaretlemek için kurşun ve gümüş sopacıkları kullanıyorlardı. Ancak bu yöntem çizim yapmak için kesinlikle uygun değildi. 15. yy.’da, günümüz kurşun kalemin ilk adımları atıldı. İtalyada kurşun ve kalaydan meydana gelmiş bir tür karışım oluşturuldu. Bu karışım kaleme kurşun katıyordu.
1658 yılında İngiltere’de grafit madenleri bulundu. Bu materyal küçük sopacıklara kesilerek, tahtaya yerleştirilmiş. Bu işlem tüm sanatçılar için bir devrimdir..
Kurşun kalemin oluşumuna asıl destek Josef Hardtmuth’den geldi. Josef, 20 Şubat 1752 yılında, Avusturyada bir masa yapımcısının oğlu olarak dünyaya geldi. Viyanada amcasının mesleği olan duvarcılığı öğrenip, bu alanda kısa sürede başarılı işler çıkarmaya başladı.
Ancak içindeki yaratıcılık ve hırs onu rahat bırakmadı.. Ancak bu işleri yapmak için önce çizimlere ihtiyacı olduğundan ve çizim yapmak için de kullanılan malzemeler oldukça kötü olduğundan dolayı, bu ihtiyaç harika bir fikrin sahibi olmasını sağladı. Grafit tozuna biraz daha kil kattı, bir tür madene dönüştürüp karşımı yaktı. Ardından yakılan karışımı balmumuna batırdı, böylece yaprak üzerinde çizim yapınca izleri kolayca orada kaldı.
1790 yılında Josef Hardtmuth, seramik madenini buldu.. 1792 yılında Viyanada KOH-I-NOOR Hardtmuth firmasını açtı.
Böylece günümüz kurşun kalemlerine kadar, farklı markalarla geldi.
Rekor: dünyanın en uzun kurşun kalemi 15 Şubat 1998 yılında NewYork’ta yapıldı. 6,24 metre uzunluğunda olan bu kurşun kalem 254 kilo ağırlındaydı. Çapı ise 33 cm
 

K

Kayıtsız Üye

#2
sosyal kitabı sayfa 75 e sığıcağını tahmin etmiyorum ama kim yazmışsa eline sağlık