Kurşunlu Köyü Gölpazarı Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kurşunlu köyü bilgileri - kurşunlu köyü resimleri - kurşunlu köyü tanıtımKurşunlu Köyü, Bilecik ilinin Gölpazarı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1926 yılında Yugoslavya’nın Tikveş kasabası Bolle köyünden göçen 18 nüfuslu Hasan Ağa ile başlayan ve 1927 yılında'da Bulgaristan’ın Kalaycı köy , Kınalı köy , Düşdübak köy (Dişbudak) , Karagöz köy , Ağmaç köy , Topal köy , Razgrat ve Şumlu civarından gelen göçmelerle kurulan köyümüz planlı ev ve sokakları ile hep dikkat çekici olmuştur. Gölpazarı’nın en gözde köyleri arasında ve ilk sırada gösterilen Kurşunlu'da göçten nasibini almış ve genç nüfusun %90'nını kaybetmiştir.

İpek Böcekçiliği ve El sanatlarında ilerlemiş olan Ermenilerin Göldağı’nda ikamet ettikleri 2 katlı evlerde bir katında İpek Böcekçiliği yaptıkları, göl kenarında ise Dut ağacı yetiştirdikleri ve hayvanlarını otlattıkları bilinmektedir. 600 hane civarında olduğu ve hepsinin de bir sanat dalıyla uğraştığı, gözde meslekler olarak, Demirci, bakırcı, marangoz ve altın işlemeciliği olduğu bilinmektedir.

Türkmen, Gökçeler ve Göldağı köylerinin o zamanlarda çok gelişmiş olduğu ve sanayi merkezi olarak kullanıldıkları söylenmektedir. Türkmen-Göldağı arasındaki Ulaşımı sağlamak için, Gökçeler ve çaydan geçerek taş burnunun arkasındaki sırt boyunca Bostancı'nın içinden geçilerek, köyün üstündeki ak topraklık mevkisi ve kayanın üzerinden, yan yol ve papazlar çeşmesi mevkisi takip edilerek Göldağı köyüne ulaşılır.

Kurtuluş savaşından sonra buraların yerleşimine açılmasıyla birlikte 1925–1926 yıllarında buraya ilk göçmenler Yugoslavyanın Tikveş kasabasından gelenler yerleştirilmiştir. Köyün kurulduğu yer, Ermenilerin İpek Böceği yetiştirilmesinde kullandıkları Dut bahçeleridir. Ceviz ve Kiraz ağaçlarının yanı sıra Kayanın altında Ihlamur ağaçları da vardır.

Kurşunlu’ya ilk gelen göçmen kafilesi 1926 yılında Yugoslavya’ nın Tikveş kasabası Bohle köyünden göçen Hasan Ağa çocukları ile birlikte 18 nüfus olarak Gölpazarı orta mahalledeki camide bir müddet kaldıktan sonra ; şimdiki Tikveş mahallesi diye bilinen Kurşunlu’daki Armutlu bahçelere yerleşmişlerdir.

Gölpazarı'nın 26.6.1926 tarihinde ilçe olmasından sonra yeni kurulan bu köye doğal olarak yeni bir isim verilmiştir.

Köyün adının konmasında iki faktör rol oynamıştır; İlki; Kurşunlu Kayasının hemen dibinde kurulan köyün , dağın kurşuni renginden dolayı bu ismi aldığıdır. İkincisi; Göldağı yöresindeki madenlerden gelir.Yörede bulunan kurşundan dolayı bu isimle anılmaktadır. Burası eski zamanlarda bir zanaatkarlar merkeziydi. İpek böceği üretimi ve ipeğin işlenmesi dışında da bir çok sanat dalı burada icra edlmekteydi.Özellikle altın ve gümüş işleme sanatıyla kurşun, bakır ve kalaycılık da yaygındı.Köy arazisinde ve papazlar yöresindeki buluntularda ve yıkık kilisede kullanılan kurşun ikonların çokça bulunması ve bunların da fazlaca bir işleme tabi tutulmadan kolayca elde edilmesi sebebiyle bu yöreye "kurşunlu" ismi verilmiştir.Diğer bir kaynak da Göldağı Ermenileri ile Türkmen Köyü ermenileri arasında ağaç kesme meselesi yüzünden çıkan bir anlaşmazlık sebebiyle, Göldağlıların silahlanarak Türkmenli ermenilere saldırmaları ve bu bölgede çatışmaları sebebiyle bu ismin verildiği söylenmektedir.

O zamanlar Gölpazarı’nda Yugoslavya’ dan gelme Şerif çavuş diye anılan bir subayın bulunduğu ve bu gelen kafileyi buralara o şahsın yerleştirdiği bilinir.Bu 18 nüfusa kişi başı köy altlarından 10’ar dönüm yer devlet tarafından parası ödenmek üzere verilmiştir.

1927 yılında da Bulgaristan göçmenlerinin gelmeye başladığı şu anda da ekseriyetin Bulgaristan’dan gelenler oluşturmaktadır.Bulgaristan’ın da Kalaycı köy , Kınalı köy , Düşdübak köy , Karagöz köy , Ağmaç köy , Topal köy , Razgrat ve Şumlu civarından gelmişlerdir. Şu anda her gelen geldiği yörenin ismiyle lakaplanmıştır.

Bu gelenler ilk önce köyün planlı bir şekilde oluşması için iş birlği yapmışlardır. Köyün kuruluşunda emeği geçenler;İdris EROL (HAFIZ İDRİS),Hasan YILMAZ ( HATİP HASAN), , Mahmut ERİCEK, Ahmet KADİFE ( FUKARA AHMET), Ramadan Ağa, Kara Dayı ve köyün diğer yaşlıları geldikleri yörede gördüklerini burada uygulayarak şimdiki Kurşunlu Köyü’nün daha hala çoğu büyük şehirde bile bulunmayan geniş ve düzgün caddeleriyle ; düzgün ve düzenli ev planlarıyla örnek bir köy olmasına vesile olmuşlardır. Hepsini rahmetle anıyoruz

Bulgaristan’dan göç 1955 yılına kadar devam etti.O yıldan sonra köye tek tük gelenler olmuştur.Fakat onlarında muhacir olmaları köyün örf ve adetlerinin hiç bozulmadan kalmasına ve aynen devam etmesinde etkili olmuştur.Bu da Kurşunlu’nun ayrıcalıklı bir köy olmasını sağlamıştır. Köydeki bütün yapıların ; bu yapılara damlar, samanlıklar hatta kümesler bile dahil ; dış yüzleri temelden 1 metre yüksekliğe kadar kırmızı toprakla ,buradan sonrasıda beyaz toprakla sıvalıdır.Bu oluşum köye gelen yabancıların hep ilgisini çekmiştir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Bilecik iline 38 km, Gölpazarı ilçesine 7 km uzaklıktadır. Kurşunlu, Gölpazarı yolundan ayrılan tali bir yolla köye bağlanır.

Bağlantı noktasında (çatırık) bekleme diye bilinen bir yapı vardır. Bu yol 3 km civarındadır. Kurşunlu'dan sonra Bostancı –İncirli yolu ile Yenipazar, Bilecik yolu birleşerek – Gemici ve Bilecik istikametine devam etmektedir.İkinci yol ise Göldağı’na devam eder.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus

Köy halkı genellikle muhacirlerden oluşmaktadır. 1970 ve sonrasında Özellikle İstanbul, Eskişehir, Bursa, Kocaeli ve Ankara illerine göç vermiştir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat köyde genç nüfusun çok az olması ve kasabaya 10 dakikalık uzaklığın olması sebebiyle atıl durumdadır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon, vardır.Köyde İnternet(ADSL) vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon: 0 (228) 411 41 02
Cep Telefonu:0 (546) 719 16 36


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz