Kurşunlu Köyü Karacabey Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kurşunlu Köyü Karacabey Bilgileri - Kurşunlu Köyü Hakkında - Kurşunlu Köyü Tanıtımı -Kurşunlu Köyü Resimleri
İlçe: KARACABEY - İl: BURSA

Köy Muhtarı: MEHMET CİVELEKMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0(224) 692 24 55
Cep Telefonu:

0(534) 647 01 53

Bursa
Bilgiler
Nüfus 678 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16700
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Karacabey
Kurşunlu, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.
Kursunlu köyünün ismi mahalli telaffuzla baska bir sekilde olmayip, Osmanli Devleti döneminde bir Rum köyü oldugu dönemlerde de adinin KURSUNLU oldugu bilinmektedir. Bizans ve Osmanli dönemlerinde çesitli maden isletmeleri oldugu günümüzdeki kalintilardan anlasilmakta olup, köyün yaslilarinin da söyledigine göre burada kursun madeni olmasi nedeniyle isminin Kursunlu oldugu tahmin edilmektedir.

Köyün Tarihi

Köyde bulunan manastir ve kilise kalintilarindan ve bugün orman olan dag etegindeki ev kalintilarindan köyün çok eski bir yerlesim alani oldugu bilinmektedir. Bizans ve Osmanli Devletleri döneminde bu köyde bulunan “Manastir”da rahibeler yetistirildigi, halkin zeytincilik, bag ve bahçe islerinin yaninda sarap üretimiyle geçimlerini sagladiklari bilinmektedir.Köy 600 yila yakin bir zaman Osmanli himayesinde Rum asilli halki ile burada yasamistir; fakat Osmanli Devleti’nin zayif anlarinda yöre halki bazi problemler çikarmistir.Cumhuriyetin kurulusundan önce (Istiklal Harbi esnasinda) Yunanlilarin bölgeyi ele geçirmesiyle bu köy halki da iskal kuvvetlerine yardim etmistir.Kurtuluş Savaşı’nın tarafimizdan kazanilmasindan sonra devletine ihanet eden bu insanlar köyü terk ederek Yunanistan’a kaçmislardir.

Köyün yeniden kurulmasi:

1923-1933 yillari arasinda köy tamamen bos olarak kalmistir. 1933 yilinda yapilan Mübadil Mühacir (Halklari karsilikli degistirme) anlasmasi ile Kursunlu Köyü’ne Drama (Yunanistan’da bir sehir) yöresinden 18 aile gelmistir.Bu aileler burada iskan edilmislerdir.

Kursunlu’ya gelen aileler çiftçilikle ugrastiklarindan bu sahil köyünde önceleri orman isçiligi ve balikçilik yapilmamistir.Köye gelenlerden iki aile burada kalirken digerleri çiftçilige daha müsait olan Karacabey’in ova köylerine gitmislerdir.Köyde kalan iki aileden birisinin oglu olan Hüseyin POYRAZ o dönemde bosalan köye yeni aileler getirme çabasina girismis ve köy muhtari olup köyün gelismesi için yogun bir çaba sarfetmistir.Daha önce buralari taniyan Rizeli Mehmet Köseoğlu ve Giresunlu Hüseyin Civelek’i bulan köy muhtari onlarin aileleriyle beraber köye yerlesmelerini istemistir.Bu iki aile 1949 yilinda Kursunlu’ya gelerek yerlesmistir.Daha sonra aileler Rize ve Giresun’daki akrabalarini da köye getirmislerdir.


Yine bu dönemde Batum'dan göç eden Mehmet YILMAZ(Fileke Kuru Mehmet), Kazanbaş ailesi ve Rize Çayeli'nden Okumuş aileleri kalabalık bir nufus olarak köyün ilk yerleşimcileri olmuştur.

Köyün tarihindeki önemli olaylar:Kurtulus Savasi’nda köyün Rum halki iskal kuvvetleriyle isbirligi yapmislar; fakat sonunda köyü terk etmek zorunda kalmislardir. Cumhuriyetin ilanindan 10-15 yil önce Malkara mahallesinde yasayan “Manol”isminde bir korsan oldugu, bu korsanin yöreden geçen gemileri ve Istanbul’dan Mihalliç deresine gelen gemileri de soydugu anlasilmaktadir. Kirman isimli bir eskiyanin da zamaninda nam saldigi bilinmektedir. Köyle ilgili bir rivayete göre Bizans döneminde bir imparatorun kizi bulasici olan cüzzam hastaligina yakalanmis, sifa bulunamayinca babasi tarafindan saraydan uzaklastirilmis ve gemiyle köye birakilmis daha sonra Kursunlu deresine giren güzel prenses sifa bulmustur. Tarihi Eserler: Köyün en önemli tarihi eseri Manastir’dir.Manastir yaklasik 5 dönüm arsada kurulmus çok güzel bir esermis, gerek köye ilk gelen muhacirler ve gerekse sonradan gelenlerin bilinçsizligi ile tahrip olmustur. Manastir’dan kalan sütun baslari ve bazi kalintilar açik müze halinde korunmaya son yillarda alinmistir. 1950 yilinda köy içinde hala ayakta duran bir kilise varmis, bu kilise ile birlikte civarda bulunan 12 adet kilise tamamen yok olmustur. Günümüzde bu eserlerin ufak tefek kalintilari vardir.


Turizm Alaninda Gelismeler: Kursunlu Köyü sahilinde, ormanla denizin iç içe olmasi, havasi ve suyunun güzel olmasi, tabii güzellikleri, denizinin temizligiyle ülkemizin en sirin tatil yörelerinden birisi olup gelismeye ve yatirima açiktir. Sahilleri koruma ve imar kanunlari ile yerlesik alanda sahile 30 m. Mücahir alanda 100 m. Mesafeye ev yapmak yasaklanmistir. Malkara mahallesiyle birlikte köyde 850’nin üzerinde yazlik daire vardir. Sürekli gelisen tatil yöresinin simdiki muhtari Sn. Rifat KAYHAN’in da çabalariyla köy her geçen gün gelismekte ve turizm merkezi haline gelmektedir.

Nüfus Durumu: Köyde 100 hanesi yerli, 800’ün üzerinde de yazlikçi aile vardir. 2000 sayimina göre köyün nüfusu 900’ü geçmistir.Turizm sezonunda yazligi olanlarin gelmesiyle, günübirlik gelip gidenler dahil nüfus bes bini bulmaktadir.


Köyün Sivesi:

Köyün halki Dogu Karadeniz Bölgesi’nden geldikleri için Karadeniz sivesiyle konusmasina karsin özellikle genç nüfus aldiklari egitim sayesinde Istanbul Türkçesi’yle konusmaktadir.Nüfusun hepsi Müslüman olup,Hanefi meshebindendir. Kursunlu’nun Konumu: Köy Türkiye’nin kuzey batisinda Marmara Denizi’nin güney sahilinde, Bandirma Körfezi’nin 26 km. dogusundadir. Köyün kuzeydogusunda 13 deniz mili mesafesinde Imrali adasi yer almaktadir.Köy doguda, Karacabey’e bagli Bayramdere, Yeniköy, Güney Sahmelek, batida Bandirma ilçesinin Yenice köyleri ile komsudur. Köyün Karacabey ilçesine uzakligi 40, Bursa’ya 105 km’dir.


Geçim Kaynaklari:

Köyün en büyük zenginlik kaynagi deniz ve ormandir.Köy halkinin tamami deniz ve orman ürünlerinden dogrudan ya da dolayli olarak yararlanmaktadir.Osmanli Devleti zamaninda Karadag’da özellikle kursun ve baska madenleri Fransizlar’in çikardigi bilinmektedir.Bugün ise isletilen maden ocagi yoktur.1990 yilinda MTA çevrede arastirma yapmis ve “Kuvars”madeni oldugunu tespit etmistir.Köylü bahçelerde mandalina, elma, armut, incir, nar, erik, kiraz, visne ve zeytin yetistirilmekte olup; asil gelirini deniz ürünlerinden elde etmektedir.Yerli balik türleri olan mezgit,tekir,dil,lipsöz,kirlangiç,istavrit baliklarinin haricinde göç veya mevsim baligi olan karides,kefal,karagöz,levrek,mirmir,lüfer,hamsi,pa lamut baliklari tutulmakta ve ülke ekonomisine katkida bulunulmaktadir.


Kültür Durumu:

Kursunlu Köyü’nde Kursunlu Ilkögretim Okulu , yeni binasinda bilgisayar laboratuarli olarak egitim-ögretim hizmetine devam etmektedir.Köyde okuma çaginda olup da okula gelmeyen ögrenci yoktur.Köyde 7-50 yas arasi okur yazarlik orani % 96’dir.


Sosyal Hayat:

Köyde kadin erkek ayrimi olmayip herkes çalismaktadir.Genç kizlar köyde açilan dikis-nakis kursuna gitmektedirler. Köyde iki kahve bir de gazino bulunmaktadir.Günlük gazeteler marketten temin edilebilmektedir.Köy içinde Cuma günleri Pazar kurulmakta olup isteyenler Sali günleri Karacabey halk pazarina alis-verise gitmektedir. Köy halkinin yemek kültürü çok gelismis olup özellikle Karadenizli olduklari için karalahana ve misirla yapilan yemekleri meshurdur. Burada yasayan insanlar kanunlara karsi saygili olup son derece sicakkanli ve misafirperverdirler.


Sağlık Durumu:

Yörenin bir turizm mekani olmasi dolayisiyla temizlik ve saglik kültürü yerlesmistir.Çevre temizligi oldukça iyidir.Halk saglik konusuna oldukça duyarlidir.Tüm yenilikleri kabullenmektedir.Köyde bir saglik ocagi bulunmaktadir.Halk genellikle sagliklidir.Sportif faaliyetleri yerine getirmek için imkânlar oldukça az olmasina karsin özellikle futbol,voleybol ve yüzme sporuna ilgi çok fazladir.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bursa iline 107 km, Karacabey ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 678
1997 776

Ekonomi

Köyün ekonomisi ormancılığa ve balıkçılığa dayalıdır. Ayrıca tarımada bağlıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Rıfat Kayhan

1989 - Kasım Yılmaz


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. [[Sağlık ocagı ve sağlık evi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz