Kurtsuyu Köyü Merkez Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Düzce İli Köyleri - Kurtsuyu Köyü Merkez- Kurtsuyu Köyü Hakkında - Kurtsuyu Köyü Tanıtımı - Kurtsuyu Köyü Resimleri

Düzce

Bilgiler

Nüfus 680 [1] (2000)

Koordinatlar

Posta Kodu 81000

Alan Kodu 0380

Yönetim

Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

İl Düzce

İlçe Merkez


Kurtsuyu, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Kurtsuyu köyünde, II. Dünya Savaşı'ndan önce Rumlar ikamet ederlermiş. Savaştan sonra kendi rızalarıyla, zorlama olmadan ülkelerine dönmüşler. Kurtsuyu deresine kurtlar inip su içerlermiş. Adının buradan geldiği söylenmektedir. Kurtsuyu'nda ikamet eden halk, Karadeniz kökenli olup aralarında dayanışma vardır.


Kültür
Köyün yemekleri; ısırgan yemeği, lahana yemeği (Giresun dilinde: Pancar yemeği, lahana turşusu, orman makarnası, sütlaç, isim yapmış yemeklerin başında gelmektedir.


Coğrafya
Düzce merkezine 38 km uzaklıktadır. Düzce ile Akçakoca arasında yer alan köy, Kabalak bayırının bitimi ile Şifalı su bayırının başlangıcından sola sapılmasıyla ulaşmak mümkündür. Yol ayrımından itibaren 5 km sonra ilk mahallesi olan Meletli mahelllesine ulaşılabilir. Burası köyün girişi olup buradan itibaren yaklaşık 3 km sonra köy merkezine ulaşılabilir. Köy merkezinde kıraathane, okul, futbol sahası ve okul bulunmaktadır.


Çok dağınık bir yerleşkesi olan köy; kuzeyinde Subaşı, Dereköyü, Altunçay ile, doğusunda Çamlı, batısında Kabalak ve son olarak güneyde Emin açması köyleri arasında bulunmaktadır. Bütün bu köylerle yol bağlantısı bulunan köy geniş bir ulaşım ağına sahiptir.


Eğitim
Köy bünyesinde fiziki şartlar olarak civar köylere göre çok iyi şartlara sahip olan ilköğretim okulu bulunmaktadır. İlköğrenimden sonra lise eğitimi için Düzce'yi tercih eden köy halkı bünyesinden çok başarılı bireyleri çıkarmayı başarmıştır ve bu başarı tablosuna her geçen gün yeni gençler katılmaktadır.


İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 1050

2000 680

1997 732


Ekonomi Hayvancılık eski cazibesini kaybetmiştir. Yanlızca, tarım sayılırsa, fındıkla geçimini sağlamaktadır. Bunun yanında dağ çileği, kestane, kaldirik satılıp köyün ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Üç adet büyük kümes bulunmaktadır.

Amatörce kürek, kazma, balta sapı yapılırak satılır.


Sanayii faaliyeti olarak köy sınırları içerisinde üç adet taş ocağı bulunup bunlardan ikisi aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir. Bu kurumlarda bazı köy ahalisinin çalışması ekonomiye katlı sağlamakta, bunun yanında dezavantaj olarak bu ağır iş makineleri, ve patlayıcı madde bulunduran bu işletmeler alt yapıya zarar vermektedir.


İşletmeci olarak köyün en saygıdeğer esnafı Kâmil Koç'tur.


Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:ve lakapları

1945 - DURSUN ÖZTÜRK (mollooğlu)

1949 - AHMET CİVELEK (ahmetağa)

1954 - MUSTAFA ÇELİK (mulali mustafa)

1959 - ALİOSMAN AKYOL (kolicoğlu aliosman)

1964 - EMİN YILMAZ (bayramustanın emin)

1968 - HÜSEYİN YILDIRIM (sürmeneli)

1970 - ALİ RIZA ÇELİK (hatuncuğun oğlu)

1972 - HASAN LERMİ (tonyalı)

1974 - ALİOSMAN ÇELİK (keloğlu)

1976 - ALİ RIZA ÇELİK (keloğlu)

1978 - MEHMET ÖRNEK (mehmet çavuş)

1979 - HASAN KURT (kasımoğlu)

1987 - LÜTFÜ YILMAZ (bayramın lütfü)

1989 - CEMALİ SAĞIR (sağıroğlu)

NOT: - MUSTAFA GÜLER (TARİHİ BİLİNMİYOR)

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak personel olmadığından öğretmenler için lojman olarak kullanılmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz