Kurttepe Köyü Seyhan Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kurttepe Köyü Seyhan Bilgileri - Kurttepe Köyü Hakkında - Kurttepe Köyü Tanıtımı - Kurttepe Köyü Resimleriİlçe: SEYHAN - İl: ADANA

Köy Muhtarı: ÜZEYİR İŞLEK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (322) 346 63 90

Cep Telefonu:

0 (532) 616 74 14

Adana
Bilgiler
Nüfus 1906 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01000
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Seyhan
Web Sitesi
Kurttepe, Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

KURTTEPE RAKIMI ADANA MERKEZE 100 M YÜKSEKTE OLUP SERİN HAVA AKIMI FAZLADIR.GEÇMİŞTE SITMA HASTALĞI YAYGINDI BURADA SİVRİSİNEK DAHA AZDIR.GÖÇEBE HAYATI YAŞAYAN ,AŞİRET OLARAK BİLİNEN İNSANLARIN BURADA YERLEŞİK HAYATA GEÇMESİYLE BU KÖY OLUŞMUŞTUR.BU KÖYÜN GELİRİ ÜZÜM.İNCİR,BUĞDAY,ZEYTİN,SUSAM,KURU PAMUK, ÇEŞİTLİ SEBZELER,ANCAK ŞİMDİ KENTİN LÜKS MAHALLESİ OLMUŞTUR.
KÖYDE DÜĞÜNLER DAVULU ZURNALIDIR.HALAYLAR ÇEKİLİR.ÇEŞİTLİ ŞAKALAR YAPILIR. YAKIN TARİHTE FRANSIZ İŞGALİNİ YAŞAMIŞTIR.HALEN FRANSIZ MEVZİLERİ , BİR ADET MAĞARA KARGASEKMEZ MEVKİİNDEDİR.BOŞ DOLU MERMİLER ÇOKÇA BULMUŞUZDUR. KURTTEPE ADANANIN EN YÜKSEK TEPESİDİR DİYEBLİRİZ.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Adana ili merkezine 10 km, Seyhan ilçesi merkezine 10 km uzaklıktadır. Seyhan ilçesinin kuzeylerinde yer alan Ruh Sağlığı hastanesinin hemen yanındadır. İçinde çok katlı binalar ve çok sayıda eğitim kurumu bulunmaktadır. Lakin böyle bir köy artık bulunmamaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1906
1997 2223

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz