Kürtüllü Köyü Malkara Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kürtüllü Köyü Malkara Bilgileri - Kürtüllü Köyü Hakkında -Kürtüllü Köyü Tanıtımı - Kürtüllü Köyü Resimleri
İlçe: MALKARA - İl: TEKİRDAĞ

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Tekirdağ
Bilgiler
Nüfus 536 [(2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59300
Alan Kodu 0282
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Malkara
Web Sitesi

Kürtüllü, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.


Kürtüllü, Osmanlıların Trakya'ya ilk geçtikleri zamanlarda İmparatorluk tarafından çiftlik olarak kullanılmıştır. Daha sonraları Osmanlı İmparatorluğu buraya bir Eğitim Okulu (bugünkü Subay Okulu) inşaa etmiştir. Okulun masraflarını karşılamak için de çiftliğin topraklarını çifçilikle uğraşanlara kiralamıştır. Köyün hemen üzerinde bulunan İkiz Tepeler Askeri Okulun uzak yerlerle dumanla haberleşmesini sağlamaktaymış. Avrupalıların sıkça saldırılarına maruz kalan bu okul zamanla tamamen yakılıp yıkılmış ve günümüze bir belge kalmamıştır. Ancak bu okulun burada oluşu nedeniyle buraya kültürlü köy olarak isim verildiği sadece yakın tarihte çıkarılmış bir rivayettir. Asıl olan Osmanlıların fethetikleri yerleri imar etmek için oraların topraklarını çalışkan ve fakir müslümanlara vermeleri adetince, oraya yerleştirilen Kürt vatandaşlardan almıştır. yörede sıkça kullanılan Kürt İli tanımlaması zamanla Kürtüllü haline gelmiştir. Cumhuriyetin ilk yılları da dahil olmak üzere Kültürlü diye geçen hiçbir yazılı veya sözlü kaynak yoktur. Her yerde Kürtüllü diye geçmektedir. Birinci Dünya Savaşından sonra Yunanlıların işgaline uğrayan köy, 1922 yılmda Yunanlıların köyü terketmesi ile 1928'de, 1935'te ve son olarak 1951'de Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen Türk göçmenlerin yerleşimine açılmıştır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.


Coğrafya

Tekirdağ iline 66 km, Malkara ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 536
ekonomi

Köyün ekonomist İlçenin diğer tüm köylerinde olduğu gibi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekilen ürünlerden başta üretilenler; buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği, mısırdır. Büyükbaş hayvancılık oldukça gelişmiştir. Yerli ırk elden çıkarılmış, süt veren Holştayn cinsi inekler beslenmeye başlanmıştır. Günlük süt üretimi 4 ton civarındadır. Bu hayvanların hepsi cins hayvandır.Gönderen BİRKAN BAKLA

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -MUSTAFA GÜNDÜZ
1999 -MUSTAFA GÜNDÜZ
1994 -HASAN BASRİ BAYKARA
1989 -HASAN BASRİ BAYKARA
2010 -GÜLTEKİN KARADENİZ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Vodafon çekim alanı çok azdır.2007 yılından itibaren internet bağlantısı kurulmuştur.Köyde kreş öğretmeni bile olmamasına karşın imam atamaları bir hafta içinde yapılmaktadır.Ancak ezan merkezi sistemden okunmaktadır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz