Kuruoba Köyü Ayvacık Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1

Kuruoba Köyü Ayvacık Çanakkale konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kuruoba Köyü Ayvacık Bilgileri - Kuruoba Köyü Hakkında -Kuruoba Köyü Tanıtımı -Kuruoba Köyü Resimleri


İlçe: AYVACIK - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: MEVLÜT SONERMuhtarlık Erişim Bilgileri:


Cep Telefonu:

0 (532) 784 29 11


Çanakkale
Bilgiler
Nüfus 193 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 17860
Alan Kodu 0286
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Ayvacık
Web Sitesi
Kuruoba, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köy tarihi karmaşık gibi görünsede çok eskilere dayanmaktadır.M.Ö 7.yy da Assos Antik kentin Midilli(lesbos) adasından gelen göçmenler tarafından kuruluşundan itibaren bölge oldukça hareketli bir siyasi yapıya kavuşur ve Assos'a bağlı mezra yerleşimleri ortaya çıkar. bu yerleşimlerden biriside Kuruoba Köyünün deniz kıyısında harap içi olarak adlandırılan yerde yumurcak tepe denilen ve esi adıyla bu mezra yerleşimlerden birisi olan Harmatos'tur. antik tarihçi strabon bu yerleşimden bahsetmektedir. bazı araştırmacılar bu yerin troia savaşında yunan orduları başkomutanı agememnon'un tanrılara kurban kesilmek üzere sunak yaptırdığı söylenmektedir. tepede yaspılan yüzey araştırmasında Bizans dönemide dahil kesintisiz yerleşim görmüştür. Osmanlı Devleti döneminde ise Fatih Sultan Mehmet döneminde iç anadoludaki yörük aşiretlerinden bir kısmı balkanlara sürgün olarak ya da yerleştirilmek üzere gönderilmiştir.B alkan savaşları patlak verince Bulgaristan Deliorman mevkiinde bulunan yörük aşireti tekrar anadoluya göç etmiştir. Kuru ibrahim lakaplı yörük ağası liderliğinde gelen aşiret şimdiki kurulduğu bölgeyi yazlık olarak kullanmaktadır. Köyün kuzeyinde bulunan tuzla çayının maskara isimli mezrasıda kışlık olarak kulllanılmaktaymış.Daha sonraları şimdiki Korubaşı köyünün kurucularıda bu mevkiye yerleşmek isteyince Kuru İbrahim yerleşim yeri tercihini şimdiki bölgeden yana kullanmıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çanakkale iline 95 km, Ayvacık ilçesine 25 km uzaklıktadır.Güneyinde Yunanistan Midilli adası bulunmaktadır.Çevre köylere nazaran en güzel manzaraya sahiptir.Ege denizinin küçük bir koyu köyün sahilini oluşturmaktadır.Kuzey batısında tuzla volkaniği kuzey ve kuzey doğusu kazdağlarıyla çevrilidir.Ormanlık alanının olmayışı ve saydığımız dağlar arasında kalması dolayıısıyla kurak iklimi vardır.Kışları rüzgarlı ve kuru soğuk şeklinde geçmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz İklimidir. Arazileri makilliktir. Kışları rüzgarlı ve ayaz geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 237
2000 193
1997 197

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca son dönemlerde turizmde önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır.Malesef köylü halk elindeki arazileri satarak gereksiz yığınlaşmaya sebep olmaktadır.Zamanında balıkçılık denemeleri yapılmış ancak sütlüce limanının uzaklığı ve köyün kendi kayıkçı barınağı olmaması nedeniyle sürekli olmamıştır.Hayvancılık yok denecek kadar azalmıştır.Önceleri Kazdağlarına kışlaya giden köylü buraların milli park ilan edilmesiyle gidememeye başlamıştır.Akabinde zaten az olan köy arazileri mevcut hayvan sayısını kaldıramamış ve kademeli olarak hayvancılık azalmaya başlamıştır.Tarım olarak sadece zeytincilik vardır.Arazinin taşlık ve engebeli olması nedeniyle diğer tarım ürünleri yetiştirilememektedir.Şu anda geçim kaynağı günlük işler ve yevmiyeciliktir.

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz