Kuş gribi geri dönüyor

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Veteriner Hekim Mastafa Yıldız, sıcaklıkların 20 derecenin altına düşmesiyle kuş gribi riskinin artacağını belirterek, gerekli tebirlerin şimdiden alınmasını istedi.

H5N1 virüsü taşıyan kuş gribinin Türkiye'de son 7 yılda 20 kişinin hayatına mal olduğu bilgisini veren Yıldız, alınacak basit önlemlerle riskin asgari düzeye indirilebileceğini kaydetti. Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin neredeyse bütün bölgelerinin göçmen kuşların yolu üzerinde bulunduğunu ve her yıl milyonlarca yabani kuşun göç ettiğini belirterek, bu bakımdan tedbir alınmadığı zaman riskin büyüdüğünü dile getirdi. Kuş gribinin insan sağlığı ve beyaz et sektörünü olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Yıldız, "Artık kışa doğru yol alıyoruz. Önümüzdeki günlerde sıcaklıklar 20 derecenin altına düşecek. Kuşların sıcak bölgelere göçü sürüyor. Kuş giribi 20 derecenin üzerinde çok uzun yaşayamıyor. Ama sıcaklık 20 derecenin altına döştüğünde kuş giribi çok dayanıklı hale geliyor. Kuş giribi taşıyan göçmen kuşlar evcil hayvanlarla teması halinde hastalığı bulaştırıyor. Buradan da insna bulaşıyor" dedi.

Sıcaklık değerlerinin belirtilen ısı altına düşmeden bu konuda bilinçlendirici yayınlar yapılmasıını isteyen Yıldız şöyle konuştu: "Göçmen kuşlara yönelik av yasağı mutlaka uygulanmalı ve iyi bir denetim yapılmalıdır. Av tüfeği runsatı alan kişiler zaten kayıt altında olduğundan onlara uyarıcı ve bilgilendirici yazılar gönderilmelidir. Kırsal kesimdeki kanatlı hayvanlar mutlaka kümeslere sokulmalı ve yabani kuşlarla teması engellenmelidir. Beyat et yetiştiren ettegre tesislere yabani kuş girebileceği açık alan bırakılmamalı, bu konuda ciddiyetle tedbir alanmalı."

Ölümü şüpheli ve hastalıklı kanatlı hayvanların yenmemesi ve bu tür durumlarda yetkililerin bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu belirten Yıldız, ölümlerin daha çok bilgisizlikten kaynaklandığının altını çizdi. Yıldız, kuş gribinin hastalıklı hayvana direkt temas halinde bulaşabileceğini, belirtilerinin ise ani başlayan ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı, eklem ve kas ağrısı, aşırı yorgunluk gibi normal grip belirtilerine ek olarak solunum güçlüğü olduğunu sözlerine ekledi.