Kuşbaba Köyü Bucak Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kuşbaba köyü bilgileri - kuşbaba köyü tanıtım - kuşbaba köyü resimleriKuşbaba, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Büyük amcam ve köy sakinlerinden edindiğim soy araştırmasında ,Dedemin dedesi 1830 yıllarda Antalya ili Serik İlçesi Beşkonak beldeksinden Burdur İli Bucak İlçesi Kuşbaba köyüne bahar aylarında hayvanları ile göçer buradaki yayla havasında hayvanları ile yaşardı.Sonbaharın gelmesi ile çoçukları tarafından artık gitme vaktinin geldiğini belirtmek için göç baba diye söylenir ve göçme zamanın geldiği anlatılırdı. Daha sonraları Ömer Kiyanın çoçukları babalarına göç baba diye söylemleri babalarının ölümünden sonra oğlu Molla Ali çavuş ve kardeşlerinin bu beldeye yerleşmesi, yazları ve kışları burada kalıcı olarak ikamet etmeleri ile osmanlı devrinde buraya göç baba köyü diye anıldı. Türkiye Cumhuriyeti ile köyün ismi göç babadan kuş babaya ( kuşun evi nasıl ise burasıda bizlerin evi anlamınaç ) dönüştü. köy halkı ve oradan başka şehirlerde yaşayan akraba ve hemşerilerimiz arasında kuş baba ismi ile anılmaya eskilerde isegöç baba olarak anılmaya devam etmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Burdur iline 56 km, Bucak ilçesine 16 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1218
1997 2163
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır .2002-2003 Eğitim öğretim yılında köy halkının katkılarıyla yapılan okul 12 derslik ve labaratuvarlardan oluşmaktadır.. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz