Kuşçu Köyü Karakoçan Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kuşçu Köyü Karakoçan - Kuşçu Köyü Hakkında - Kuşçu Köyü Tanıtımı -Kuşçu Köyü ResimleriKöy Muhtarı:Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Elazığ
Bilgiler
Nüfus 203 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23600
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Karakoçan
Web Sitesi


Kuşçu, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün geçmişi hakkında bilgi yoktur. Tarihte, göçebe kuşların konakladığı yer olduğu için adı Kuşçu köyü konulmuştur.Köyün gecmisi cok eskidir yerli halk sonradan baska illerden gelmistir.En eski yerlileri Ermenilerdir,Köyün bazi soylarinda ykin tarihe kadar yasayan ermelier bile vardi
Coğrafya

Elazığ iline 85 Km., Karakoçan ilçesine 20 Km. uzaklıkta olup kara yoluna 1 Km. mesafededir. Kuşçu köyün ilk ve sonbahar´da yağan yağmurlarda geçit vermiyen amansız Seller gelmektedir.
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün geleneksel yemeği, keşke denilen bir pilav türüdür.Köyün kendine has bir gelenegi tabiki vardir anadolu kültürünün en güzel yanlarini tasir.Köyün su anki durumu gecen yillara gör daha modern bir yapiya kavusturulmustur,Anadolu kültürüne Avrupa i kültür empoze edilip günümüzün modern kültürü daha belirginlesmistir. Dügünleri genelde Persembe günü baslar pazar günü ögle yemegi ile son bulur. Kiz istemeleri,bir farklilik tasimammaktadir,Köyün kizlainin hemen hemen hepsi Dikis ve nakis kurslarindan mezundur.Herkes kendi isi ile mesgul olup bos zamanlarinda dedikodu ile mesgul olurlar(herkesin yaptigi gibi) Dil olarak yogunluk Türkce ;Kürtce,Almanca ZAZAZACA da unutulmus bir dil olarak tarihe gömülmüstür
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 203
1997 199
Ekonomi

Köyün ekonomisini gurbette genellıkle ınşaat işi yapan gurbetçiler sağlamaktadır.köy halkı gecimini tarım ve hayvancılıkla saglamaktadır. gurbete bulunan köy halkin sayi olarak takriben 120 hane bulunmaktadir.
Muhtarlık

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:2009 :NIHAT ÖZDEMIR genc bir muhtar hayirli ugurlu olsun

2005 - mustafa öztürk
2000 - Mustafa öztürk
KEMAL POLAT

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ulaşım sorunu yoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde 2009 da yeni camii insaati bitirilip ,taziye evi ile birlikta halka acilmis bir konumdadir. Neden KUSCU Kusculuk yapan bir halk yoktur,Eskiden batakliklarda fazla sayida göcmen kusun konaklandigindan ismini almistir su an kus cesidi ve sayisinda cok düsüs vardir.


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz