Kuşkayası Köyü Afşin Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kuşkayası Köyü Afşin - Kuşkayası Köyü resimleri - Kuşkayası Köyü hakkında - Kuşkayası Köyü tanıtımı Kahramanmaraşİlçe: AFŞİN - İl: KAHRAMANMARAŞ


Köy Muhtarı: YAŞAR YILMAZ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0344 5371261

Cep Telefonu: 0544 5931946


Kuşkayası, Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün kuruluşu Osmanlı-Rus Savaşı'na dayanmaktadır. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra (93 Harbi) Ardahan ve Muş dolaylarından göç edenler, bu günkü köyün bulunduğu yere yerleşmişlerdir. Fakat köyün bulunduğu bölge çok antik tarihlere kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Mesela köyün kendisinin eteğinde kurulmuş olduğu tepenin en zirvesinde "Gullet" adı verilen ve Bizanslılara hatta daha eskilere ait olduğu sanılan bir askeri gözetleme kulesinin kalıntıları vardır.

Köy ismini, köyün karşısındaki tepenin üzerinde bulunan küçük bir mağarada yaşayan kuşlardan almıştır. Köyün kurulduğu yıllarda söz konusu yerde çok kuş yaşadığından, tepede bulunan kayaların ve taşların bulunduğu mağarada yaşadıklarından dolayı köye "Kuşkayası" adı verilmiştir. Köylüler ,kendi köylerini "kuşkayası" olarak değil kısaca "kuşkaya" olarak isimlendirirler.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi azdır. Fakat köyün insanlarının son derece farklı, değişik bir mizah anlayışları vardır.Olaylara diğer insanlardan çok farklı yaklaşırlar ve son derece değişik tepkiler verirler.Herkese bir lakap takarlar.Mesela "Kavanoz Memmet" gibi. Yenilikleri çabuk benimseyemez burun kıvırırlar fakat çok zeki bir köy olduklarından dolayı bir zaman sonra uyum sağlarlar. Köyde meşhur olan şu tekerleme sanırım köyün yapısı hakkında biraz fikir verebilir;


Et ufağı, ekmek ufağı
Yahni, yuhni
Pilav


Coğrafya

Kahramanmaraş iline 163 km, Afşin ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 596
1997 601

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
Seçim Yılı Muhtar
2004 Yaşar Yılmaz
1999 Hilter Şimşek
1994 Yaşar Yılmaz
1989 Şahin Şahin
1984 Şahin Şahin

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi mevcut değildir. Ptt şubesi ve ptt acentesi mevcut değildir. Sağlık ocağı ve sağlık evi mevcut değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz