Kuşkayası Köyü Ondokuzmayıs Samsun

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ondokuzmayıs Kuşkayası Köyü - Kuşkayası Köyü Hakkında - Kuşkayası Köyü Tanıtımı - Kuşkayası Köyü Resimleri
Kültür

Köyde Bayramlar kalabalık olur ve tüm köylü birbiriyle kucaklaşır. Köy düğünü yapıldığında iki gün sürer.Düğünlerde meşhur keşkek yapılır düğünlerin geneli yemekli olur ve çok eğlenceli geçer. Askerlik çağına gelen gençlerin gitmelerine bir hafta kala topluca asker eğlencesi yapılır. Bu tür faaliyetlerde köy halkı bir biriyle bütünleşir. Köyde Futbol ve Veleybol oynanır. Yemeklerden Samsun genelinin yemeklrinin hepsi yapılır.

Coğrafya

Dogusunda Düzköy , Batisında Ormancik Köyü,( Kurtcular mah ) Güneyinde Kösedik Köyü ,Küzeyinde Ormancik Köyü vardir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 489
1997 537

Köyün yüzde ellisi köy dışında yaşamaktadır örneğin. 150 kadarı Almanyada, 40 kadarı Hollandada, 100 Istanbulda, 40 kadarı Bursada, 40 kadarı Izmirde, 20 kadarı Izmitde yaşar. Ayrıca Samsunda Bafrada ve Ondokuzmayısda ikamet edenler vardır. Bafrada ve Ondokuzmayısta ikamet eden köylülerimiz hafta sonlarını genelde köye gelerek arazilerinde geçirirler. Köyün nufusu 900 ve 1000 kadardır.Köy Muhtarı: GÜRSEL ALTUNKAYNAK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (362) 525 30 37

Cep Telefonu: 0 (542) 506 12 25


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardir. Kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çarşamba günleri hayvan pazarı vardır. Köyde bakkal, demirci, kaynakçı, ekmek fırını, yorgancı, terzi ve berber vardır. Köyün Gürlek isimli şellalesi vardır. Bu şelale köyün yaklaşık 200 metre uzağındadır ve özellikle yaz aylarında bu şelaleye çok rehabet olur. Köyde yaşayanlar hatta uzak köyde ikamet edenler serinlemek için bu şelaleyi seçerler.
Gürlek Şelalesinden Görüntü
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz