Kuşlar Köyü Büyükorhan Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kuşlar Köyü Büyükorhan Bilgileri -Kuşlar Köyü Hakkında - Kuşlar Köyü Tanıtımı -Kuşlar Köyü Resimleri

İlçe: BÜYÜKORHAN - İl: BURSA

Köy Muhtarı: Bilgi YokMuhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Bursa
Bilgiler
Nüfus 162240289 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16990
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Büyükorhan
Web Sitesi http:/
Kuşlar, Bursa ilinin Büyükorhan ilçesine bağlı bir köydür.
Köyde yasayan büyüklerden ögrenildiği kadarıyla köy halkı daha önceden songurcuk ismiyle anılan bolgede yasıyordu. Bunu kanıtlayacak bazı ögelerde var örnegın eskıden kalma mezarlar...... mezarlık.... Ancak köylünün o tarıhte bır sorunu vardı; köylü bulundugu bölgede sudan dolayı fazla kalma imkânı bulamadı ... Köy halkının gecim kaynagı tarım ve hayvancılık idi.... Ayrıca köylünün hayvanlarını dısarda yani köyün icinde olmayan bır mekan yapıp daha rahat bır bölgede bakma anlayışı hakimdi..Bu yüzden halkın "KIŞLA" olarak tabir ettiği bır yer vardı ... Anlatıldığı gibi köylü halkı burada hayvanlarını barındırıyordu... Ancak halkın zamanla sudan olan rahatsızlığı giderek arttı.. Ve köylü toplanıp bır karar alarak KISLA bölgesine gitmeye karar verdi ...Ve halk KIŞLA bolgesıne yerlesti... Burasının ismi de zamanla kışla,kışlar,"KUŞLAR" oldu.
Köyümüzde genel kültür anlayısı ve yasayıs olarak bazı anektotlar anlatmak istiyorumm:...::: Köyümüzdekı dügünlerde kız alma törenleri davul zurna eşlıgınde gerceklestırılır. Kız evı onunde oynannırr ve silahla evin bacası az da olsa ucurulurduuBüyüklere saygı ön safhadadırr..Dügün yemeklerınde "yufka ıslama" adını vergıgımız bence tadı cok güzel olan bır yemegımız vardırrrGenelde her bayramda hava sartları da el verırse her hangı bır koy koye davet edılır ve kardeslık spor dayanısma adına bır futbol macı yapılırrr 2005.den itibaren şehire göç giderek artmıştır. Göç eTme sebebi ise geçim kaynaklarının bulunmamasıdır.

Coğrafya

Bursa iline 100 km, Büyükorhan ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar sıcak, kışlar ise yolları kapatacak kadar fazladır. kış mevsimi oldukça sert geçmektedir.

Nüfus

Köyde yaklaşık olarak 40 hane yaşamaktadır..

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. ilkokul 3. sınıfa kadar eğitim vardır.Diğer öğrenciler taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz