Kuşluk Köyü Gördes Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kuşluk Köyü Gördes Bilgileri - Kuşluk KöyüHakkında - Kuşluk Köyü Tanıtımı - Kuşluk Köyü Köyü Resimleri
İlçe: GÖRDES - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: Bilgi YokMuhtarlık Erişim Bilgileri :Bilgi Yok


Manisa
Bilgiler
Nüfus 220 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 45750
Alan Kodu 0482
Yönetim
Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Gördes
Web Sitesi

Kuşluk, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyün tarihi açısından bir bilgi yok ama köklerinin yörük olduğunu söylediler.

Kültür

Köyün gelenek olarak hiçbir etkinlik yok ama yemek konusunda her köyün kullandığı ( yemek ) türleri vardır buda gördes ve köylerine has olan bir yemek türüdür.

Coğrafya

Manisa iline 120 km, Gördes ilçesine 9 km uzaklıkta bir orman köyüdür.Köyümüzün güney kısmında KEPEZ dağı yeralır.Sabah saat 07-09 arasında 4 sefer Gördes istikametine otobüs geçmektedir.Akşamda 17-19 arası 4 sefer Hanya istikametine 1 sefer de Gördes istikametine olmak üzere 5 sefer otobüs geçmektedir.Ayrıca mezarlığımızın yanından saat başı Hanya otobüsleri geçmektedir.Köyümüzün yanından direkt İZMİR'e ve BALIKESİR'e otobüs seferleri vardır.Demirci ilçesine de 45 km uzaklıktadır.Köyümüzün alt tarafından GÖRDES çayı akmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Aslında karasal iklime yakın bir iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kuraktır.Kışları soğuk,yağışlı ve de az da olsa kar yağışı vardır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 212
2000 220
1997 241

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımsal ürün olarak en önemli yeri TÜTÜN almaktadır.Ama bunun yanında ZEYTİN, KAVUN ,KARPUZ ,DOMATES,BİBER,ÇİLEK,ÜZÜM ,KABAK ,PATLICAN vs. ve BAKLİYAT ekimi yapılmaktadır.köyümüz son yıllarda bagcılıga önem vermektedır [yayla bagı]

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Süleyman GÜZEL
1999 - Süleyman GÜZEL
1994 - Süleyman GÜZEL
1989 - Salim KAYA
1984 - Nuri ÖZKAN (vefat etti)

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy içinin önemli bir kısmı parke taşıyla döşenmiştir.Gördes ilçesinin en düzenli mezarlığına sahip bir köyüdür


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz