Kutluca Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Kutluca Köyü Merkez -Kutluca Köyü Hakkında Bilgiler - Kutluca Köyü Resimleri
Çorum
Bilgiler
Nüfus 394 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19000
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Merkez
Kutluca, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi
Köyü padişah soyundan Hanzade Gökhan Bey kurmuştur.

Kültür
Kutluca köy düğünlerinde ilkönce çarşamba akşamı gençler odaya gelir, yigit başı seçilir. Perşembe günü bayrak kalkar ve akşam gençler halay çeker. Cuma sabahı etlik için bir hayvan kesilir sonra akşam köy halkı hayırlı olsuna gelirler ve çorum halayları çekilir. Cumartesi sabahı, damat adayı ve arkadaşları hamama Çorum'a gelirler ve düğün evinde keşkekler pişer, yemekler hazırlanır ve kız evinden damat elbisesi gelir ve damat hamamdan gelir. Davulla köy civarı gezdirilir. Köy meydanındaki çeşmede abdest alır. Sonra duayla elbise giydirilir, odalara yemekler dağıtılır (okuyuntu). Köy kıyısına çıkılır. Gelen misafirler karşılanır ve hangi odaya gidecekse ona gönderilir ve davulla odalar gezilir ve harman yerine sinsin yakılır. Sinsin oynanır.(bu arada bol bol silah atılır) Pazar sabahı, damat tıraş edilir. Saat 11,00 de gelin almaya gidilir. Konvoy şeklinde gelin alınır ve köyü dolaşarak düğün evine getirilir ve gelin indirilir.Gençler ev sahibinin çatısının tuğlaları silah atılıp kırılır bu köy genellikle silahlaıyla meşurdur. Halaylar çekilir ve böylelikle düğün biter. Sonra pazartesi günü oğlan evinde duvak yapılır

Köyün asker uğurlaması sırasında aileler askerleri evlerine davet ederler. Askerlerin gideceği sabah ilahiler okunur ve bütün köy halkı köyün dışına çıkarak askerle helalleşir.

Coğrafya
Çorum merkezine 18 km uzaklıktadır.Eskiekin yolundan gidilir eskiekin köyü içinden kazıklıkaya köyünü geçip turgutköyünüde geçip hacımusa köyünü geçip kutluca köyüne varabilirsiniz.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

===Nüfus=== NE YAZIKKİ KÖYDE NÜFUS GÜNDEN GÜNE AZALMAKTADIR

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 sayım yapılmadı
2000 394
1997 444

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nohut, arpa, mercimek, mısır, şeker pancarı, tahıl yetiştirilir. Hayvancılık olarak, koyun ve inek yetiştirilir. Süt veriminde çok gelişmiş bir köydür, süt birliği vardır. Su şebekesi oldukca yeterlidir, orman alanı da oldukça büyüktür. Bol meyve yetişir. Üzüm, armut, elma, kiraz, kayısı, badem, eyvaz, vişne, ceviz, fındık, ayva, erik ve kızılcık(zuval), pancar, madımak çoktur. Büyük bir alana sahiptir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2009 Ömer Göne
2004 Dursun Kaya
1999 Mustafa Akpolat
1994 Garip Solak
1989 Recep Göne
1984 Salih Akpolat

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır bir de hergün ulaşım için düzenl olarak servis vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz