Kutsal emanetler Resimleri

Sponsorlu Bağlantılar
KUTSAL EMANETLER 1

Peygamber Efendimizin (sav) Kabri

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (SAV) HIRKASI

HIRKA-İ SAADET

Mubarek hırka'sının (Hirka-i Şerif) saklı olduğu altın sandık

Peygamber Efendimizin (sav) ayak izi.

Peygamber Efendimizin (sav) ayak izi kalıbı

Peygamber Efendimizin (s.a.v) Sakal-ı Şerif-i

Peygamber Efendimizin (s.a.v) Sakal-i Şerif-i

SAKAL-I ŞERİF

Hudeybiye Umresinde
Peygamber s.a.v. Efendimiz, 627 yılındaki Hudeybiye umresinde saçını Hıraş b. Ümeyye
b. Fadl el-Huzai r.a.’a tıraş ettirdi.
Hıraş, Peygamberimiz’in saçlarını oradaki bir Semüre ağacının üzerine bırakıyordu.
Ümmü Ümare’nin bildirdiğine göre, halk saçları ağaçtan alarak bölüştü. Ümmü Ümare
de bir tutam saç alıp onları vefatına kadar yanından ayırmamış ve hastalar şifa umarak
o mübarek saçın ıslatıldığı su ile banyo yapmıştır.

Saçının Bir Teline Cihan Feda
Tarihçi İbn Sirin’in şu sözleri, bu mübarek emanetlerin nasıl titizlikle korunup nesilden
nesile intikal ettirildiğinin belgesi niteliğindedir: “Âbide’ye (ö. 190/805), ‘bizde
Peygamber’in saçı var. Enes b. Malik -veya Enes b. Malik’in ev halkı- vasıtasıyla elde
ettik.’ dedim. Âbide de ‘Peygamber’in saçından bir tek telin benim yanımda bulunması,
bana dünyadan ve dünyadakilerden daha sevimlidir.’ dedi.”

Yenilgisiz Halid B. Velid R.A.’In Sırrı
Peygamber Efendimiz s.a.v.’in alın saçı tıraş edildiği zaman Halid b. Velid r.a.: “Ya
Rasulallah, alnının saçını bana ver. Hiç kimseyi bu hususta bana tercih etme. Anam
babam sana feda olsun.” diyerek yalvardı. Saçlar kendisine verilince, Halid b. Velid
onu gözlerine sürdü ve sarığının ön kısmına yerleştirdi.
Bu olayı gören Hz. Ebu Bekir r.a., Halid b. Velid’in yalvarışına ve Allah Rasulü’nün alın
saçını alınca onları gözlerine sürüşüne hayret ettiğini anlatır.
Halid b. Velid r.a.’ın bu mübarek saçın sayesinde yenilgiye uğratmadığı düşman topluluğu
yoktu. Nitekim Halid b. Velid, “Ben onu hangi tarafa yönelttimse, orası fetholundu.” demiştir.
Halid b. Velid r.a., Yemame Savaşı’nda kılıcı elinden atıp, başından düşen sarığın peşinden
koşuşturmasını ve canını tehlikeye atmasını hoş görmeyen ashaba şöyle demiştir: “Sarığın
kıymetinden dolayı değil, onun müşriklerin eline düşmesini istemediğim için böyle yaptım.
Zira onun kıvrımları arasında Peygamber’in saçı bulunuyor.”

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (SAV) KILIÇLARI

Hz. Muhammed Mustafa (sav) Efendimizin Mührü

Serginin en büyük sürprizi ise Hz. Ali'nin kılıcı. EnVantere başka bir isim olarak kaydedilen bu kılıcın Hz. Ali'ye ait olduğu sergi çalışmaları sırasında tespit edilmiş.

.

Hz. Ali'nin Kılıc

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (SAV) OK ve YAYI

Hz. Muhammed'in kabir toprağı

Hz. Muhammed'in kabir toprağı

KUTSAL EMANETLER 2

Hazreti Fatma’ya ait hırka, kahverengi yünlü kumaştan yapılmış.

Hazreti Fatma’nın seccadesi olarak muhafaza edilen beyaz kumaşın üzeri sonradan yazılarla bezenmiş.

Resimde: Hırka-i Saadet in içerisinde korunduğu iç mahfaza ve bohçalar)

Kabe'nin Anahtarı

HZ. ÖMER ve EBU BEKiR KILICI

Sahabe-i Kiram'ın (r.a
kılıcları

Peygamber Efendimizin (sav) kılıcının kabzası.

Fatih Sultan Mehmet'in kılıçları

Son düzenleyen: Moderatör: