Kuyucu Köyü Malkara Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kuyucu Köyü Malkara Bilgileri - Kuyucu Köyü Hakkında - Kuyucu Köyü Tanıtımı - Kuyucu Köyü Resimleri
İlçe: MALKARA - İl: TEKİRDAĞ

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri Bilgi Yok

Tekirdağ
Bilgiler
Nüfus 81 [(2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59300
Alan Kodu 0282
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Malkara
Web Sitesi

Kuyucu, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

Tekirdað ilinin, Malkara ilçesinin doðusunda, îlçeye 13 km. uzaklýkta, 2005 yýlý itibariyle 47 nüfuslu ufak bir köydür. E - 85 karayoluna 1,5 km. uzaklýktadýr. Köyün kuzeyindeki araziler genelde ova görünümündedir. Ancak sulama yoktur. Kuru tarým yapýlmaktadýr. Köyün diðer taraftaki araziler engebelidir.

Kuyucu koyunun yerleþimi 1850'den öncesine kadar inmektedir. 1850' den sonra köyde çiftlik kurulmuþtur. Balkan Harbinden sonra gelen göçmenlere, bu çiftlik arazisi tahsis edilmiþtir. Köyün adinin nereden geldiði bilinmemektedir.

Köyün ilçeye yakýnlýðý, çiftçinin gelir düzeyindeki yüksekliði köyden ilçeye göçü arttýrmýþtýr. Köy balkýnýn büyük bir kýsmý Malkara ilçesinde oturup, tarla iþleri için köy e gidip, gelmektedir.

Köyde ilk defa ilkokul 1962 yýlýnda yapýlmýþtýr. Daha sonra yapýlan yeni okul 1974 yýlýnda eðitime açýlmýþtýr. Köy balkýnýn zamanla köyden ilçeye göç etmeleri, köyde yaþayan nüfusun yok denecek kadar azalmasý sonucunda köyde hiç öðrenci kalmamýþtýr. Bu nedenle okul kapatýlmýþtýr. Okuma yazma oraný % 95' tir.

Köyün 5.000 dönüm ekilebilen arazisi vardýr. Bunun 2.000 dönümüne ayçiçeði, 3.000 dönümüne de buðday ekilmektedir. Köyde bað ve bahçe yoktur. Köyde küçükbaþ ve kümes hayvancýlýðý hiç yoktur. Köyde tarla üretimi ile birlikte süt ve besi hayvancýlýðý da yapýlmaktadýr. Günde 500 litre süt üretilmektedir.
Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Tekirdağ iline 50 km, Malkara ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 81

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz