Kuyuköy Köyü Merzifon Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
kuyuköy köyü bilgileri - kuyuköy köyü tanıtım - kuyuköy köyü resimleriKuyuköy, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy, üç dağın arasında bulunduğu için bu adı almıştır. Nüfusunun büyük bir kısmı tahsil ve çalışma hayatından dolayı köyden ayrılmak durumunda kalmıştır. Kuyuköyüden, Merzifon Belediye Başkan Yardımcısı, emniyet müdürleri, TSK mensubu subay/astsubay/ uzmançavuş, mühendisler, iş adamları, inşaat müteahhitleri, öğretmenler ve sağlık personeli (doktor/hemşire) gibi çeşitli meslek gruplarında görev yapan evlatlar yetişmiş ve ülkemize olanca özverileri ile hizmet sunmaya devam edegelmişlerdir. Ayrıca dünyanın çeşitli coğrafyalarında çalışma hayatına atılmış ve Kuyuköyün özlemini içinde duyan, bu özlemi köye yardım ve yatırımla gidermeye çalışan fedakar köylülerimiz de bulunmaktadır. Kaynak : Eren BAYRAKTAR
Coğrafya

Amasya iline 66 km, Merzifon ilçesine 18 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 13
2000 59
1997 38
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci yokluğu sebebi ile artık kullanılmamaktadır.Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt ve elektrik ile sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz