Kuzköy Köyü Çeltikçi Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kuzköy köyü bilgileri - kuzköy köyü resimleri - kuzköy köyü tanıtımKuzköy, Burdur ilinin Çeltikçi ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Kuz gölgede kalan anlamındadır.Kuzköy ün doğusu dağlarla kaplıdır ve sabahları güneş görmez gölgede kalır bu yüzden adı Kuzköydür. Köyün tarihi 13. yy kadar dayanmaktadır orta asyadan yola çıkan oğuz türklerinin kayı boyunun sarıkeçili koluna mensup türklerin kurduğu bir köydür. Eski ismi tekerköy olan köy bir ticaret ikmal köyüdür.o zamanlar köyde bol miktarda bulunan atölyölerde kanlıların ve arabaların tekerleri tamir edilir ve yahut yenisi takılırdı. ayrıca Anadolu selçuklu hükümdarı Alattin keykubat tarafından ticaretin devamlılığını ve güvenlğini sağlamak için bölgeye yerleştirildikleri kaynaklarda belirtilmektedir. osmanlılar zamanında da teknik işlerde(top arabası yapımı,top dökümü vb) uğraşan köylüler vatanına;bayrağına ve milletine bağlıdır.1.dünya savaşında bir çok cephede(çanakkale,yemen) şehitler vermiş olan köy insanı kurtuluş savaşı ;kore savaşı kıbrıs savaşlarında savaşması için ve bölücü terör örgütüylede kahramanca mücadele etmek için evlatlarını vatan sağolsun diyerekten asker ocağına göndermiştir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köyde üç gün düğün yapılır.Kız istenir,nişan takılır ve düğün günü belirlenir.Oldukça masraflı bir şekilde havlu,gömlek vb.davetiye dağıtılır.Birinci gün başbozma için oğlan evinden kız evine gidilir.İkinci gün davetliler karşılanır ve kazanlarda yapılan yemek verilir.Aynı gün akşamı kız evine kına basmaya gidilir.Cumartesi gecesi oğlanın arkadaşları oğlanın yanında ve kızın arkadaşları kızın yanında topluca yatarlar.Pazar günü de gelin alınır.Sıra ile oğlanın akrabalarının elleri gelin taraından öpülmeye gidilir ve giderken hediye götürülür.

Cenazelerde sala verilir verilmez bütün köylü cenaze evinde toplanır.Büyük bir katılımla cenaze kaldırılır.Kötü örnek olarak sayılabilecek bir gelenek olan yemek problemi;cenaze gömüldükten sonra cenaze evinde yemek yenir.Bu geleneğin İslam dininde bulunmadığı hiç kimsenin aklına gelmez.Ondan sonra da bütün köylü taziye ziyaretinde bulunur.

Köylü kadınları başlarına yazma,eşarp veya dastar dediğimiz başörtüsü bağlar.Sırtına da kazak,yelek gibi normal giyecekler giyer.Alta da dınga don dediğimiz giysi giyilir. Erkekler ise normal pantolon,gömlek,ceket giyerler.Şapka takan yok denecek kadar azdır.

Köyde hemen hemen her erkek çocuğa sünnet düğünü,her dişiyeni çıkan çocuğa da diş düğünü yapılır.

Köyümüzde kendi yapımları olan bulgur pilavı,tarhana çorbası,kendi yetişdirdiği nohut ve kuru fasulye yemekleri genelde yenen yemeklerdir; kendine has yemekleri sarmısaklı tatarı, dirgiti ,koca çorbası, kaba ekmeği, haşhaşlı kömbesi, nişaştalı pekmezli peltesi ve sıyırgası meşhurdur.

Eskiden akşamları komşuya oturmaya gitme,bir yerde toplanıp yüsük oynama,düğünlerden önce düğün evinde yakılması

için oduna gitme,komşuların birbiriyle yardımlaşarak iş yapmaları ekonomik,teknolojik sebeplerden dolayı kalkmıştır.

Küçük-büyükler arasında sevgi saygı eskiden olduğu bigi olmasa da devam etmektedir.Büyüklerin önünden geçilmez,

kadınlar erkeklerin önünden geçmez.

Baykuşun ötmesinin bir ölüm olayına delalet gösterilmesi,akşam tırnak kesilmemesi,gece sakız çiğnenmemesi,karga

ötmesinin uğursuzluk sayılması,göz seyrimesi gibi bazı batıl inançlar daha hala mevcuttur.
Coğrafya

Burdur iline 30 km, Çeltikçi ilçesine 4 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş bölgesindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1043
1997 1036
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzün narı meşhurdur. mis nar denilen bir tür olan köyümüzün narı bölge halk pazarlarında yok satar. ayrıca son yıllarda kiraz ve erik ziraatıda bol miktrda yapılmaktadır. son olarak köyümüzün en önemli ekonomik geliri kamu dairelerinde(karayolları ,köy hizmetleri,dsi) mevcut çalışan ve emeklilerin aylık maaşlarıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. [ sağlık evi vardır ve bir ebe görev yapmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz