Kuzköy Köyü Dursunbey Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kuzköy Köyü Dursunbey Bilgileri - Kuzköy Köyü Hakkında - Kuzköy Köyü Tanıtımı - Kuzköy Köyü Resimleriİlçe: DURSUNBEY - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok
Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/141
1997/129

İle Uzaklığı:

111 km
İlçeye Uzaklığı:

34 km
Rakım:

500 m

Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 141 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10800
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Dursunbey
Web Sitesi

Kuzköy, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Kuz köyün tarihi Osmanlının kuruluşu ile beraber cami yanı mevkiinde ve aşağı köy mevkiinde bir kaç mezra olup yaklaşık 150 - 200 yıl önce halihazırdaki yerleşim yerine mezralar toplanmıştır. Kuz köy adı köyün kuz bir yerde olması nedeniyle adının buradan alındığı rivayet edilmektedir.

Kültür

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinin gökçedağ nahiyesine bağlı kuzköyü'dür. Köyde gelenek olarak bayramlarda camiden bayram namazı çıkışında yıllardır süregelen herkesin tatlı, çay, bayram çerezi, çerez türleri v.b. güzel yiyecekleri getirerek cömertliğini göstermesi ile çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Ayrıca köyümüzde düğünlerde kına geceleri tertip edilir, erkekler seymenlik yapar eğlenilir. Çevre köylerden gelen misafirler ağırlanır, düğünler genelde iki gün devam eder.

Coğrafya

Balıkesir iline 111 km, Dursunbey ilçesine 34 km uzaklıktadır. Köyün ilk tesis Kadastro çalışmaları 16/10/2007 tarihinde tamamlanmıştır. Köyün toplam 841 adet parseli olup toplam yüzölçümü 10100 dönümdür. Köy kuzeyden Bursa ili Büyükorhan ilçesi ile, doğudan Tezlik Köyü, Güneyden Doğancılar köyü ve batısından Çamharmanı ve Küçükakçaalan köyü ile huduttur.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 141
1997 129

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ahmet ÖRS
1999 - Ramazan ASLAN
1994 - Ramazan ASLAN
1989 - Ahmet KORKMAZ
1984 - Mehmet ÖZDEMİR

Altyapı bilgiler

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz