Kuzupınarı Köyü Göle Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1

Kuzupınarı Köyü Göle Ardahan konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Göle Kuzupınarı Köyü - Kuzupınarı Köyü Hakkında - Kuzupınarı Köyü Tanıtımı - Kuzupınarı Köyü Resimleri - Konk Köyü
Kuzupınarı Köyü Göle, Ardahan'a bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: 2009 - Orhan DEMİRCİ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yokTarihi

Köy eski bir yerleşim yeridir Osmanlı devleti 1878 yılında Berlin Antlaşması ıle BATUMU KARSI ve ARDAHANI.Çarlık Rusyasına terk etmek zorunda kalmıştı.Bu üç vılayet 40 yılmüdetle rus işkalınde kaldı 3Mart 1918 tarihinde işgalınden kurtuldu Ruslarla anlaşma yapılarak bolgede kamu oyu oylaması yapılır, Batum Ruslara bırakılır halk oylaması sonucu bu oylamada İngilizler rusları destekler ve halkı kandirirlar ve oylama sonucu Batum Ruslara verilir Ruslar Kars ve Ardahan dan cekılırken Ermenıler Kars ve Ardahan da KATLIYAMLAR yaparlar Bu katlıyamlar 24 Eylül 1920 de Ermenıler ağir yenilgiye uğratılırve sona erer.OSMANLI yanı TÜRKİYE devletının arşıvlerınde belgeleri Rus ve İngiliz ve Amerikan arşivlerınde mevcutur Yoremızde toplu mezarları halen Devletımız açmamıştır Örnağin Göle nın HEVE köyü Burdakı TÜRK lerin toplu haldekı yakılarak ımha edıldığı yeri halen dvletımız acmadı acıp buraya bir ŞEHİTLİK yapması gerekıyor . Köyümüzün ilk aileleri ve köye ilk olarak yerleşen sülale İbalar dır yanı Çifçiler Bu sülaleyi takiben yine Çil oğuları yanı Aras,lardır köyün en büyük kabilesi Araslardır.Çiloğulları Karstan Rus işgalı sebebınden dolayı Karsı terk ederler Köprülü köyüne yakın olan Canıbey denilen araziyi alırlar işgalın sonuna kadar orda yaşarlar ve o arazıyıde terkedıp Korevenge Köprülü köye yerleşirler ve bir kaç yıl sonra gelip KOMKA Kuzupınara tamamen yerleşıp ıkamet ederler.Araslar değişik köylerden aileler getırır bunlar . Dedeşen.Köprülü.Korovenk.Durançam.Himisker bu köylerden gelenlerden oluşmuştur Köye en son gelenler ise ERZİNCAN dan BİNGÖLER ve 1936 yılında GÜLTEKİNler Şerefköy den gelerek yerleşirler bunlar köyü 1970 lı yıllarda köyü terk eder: Köyde yaşayanlar.ÇİFÇİler. ARASlar KAYAlar YILDIRIMlarAĞKOÇlar DOĞAN lar BİNGÖL,ler DEMİRCI ve GÜLÇİNE ve YEMİŞ,ler BATUMdan.ÇALIMSIZLAR AHISKA.dan KAVAKlar ve POLATLAR bilinmiyor. ÇARIKÇI,lar:Gümüşhane Kelkit Mahmatlı köyünden kaça kaçlıkta gelip köyümüze yerleşmişlerdır. AYDIN,LAR
edeşen köyünden gelip köyümüze yerleşmişlerdır. DURMUŞLAR ve ÖZDEMİR ler bılınmıyorlar nerden geldığı Köyümüze gelıp köyümüzü oluşturan Sulalelerıdır.Bu kabılelerın çoğu köyümüzü terkedıp büyük şehirlere göçetıller.Köyümüz halen göç vermektedır.ARAS laren fazla göçü vermiştir. Köyden tamamen büyük şehırlere göç edip çıkanlar Gültekin ler Yemişler, Kavaklar ,Çarıkçılar ,Aydınlar ve Özdemir ler dir.Göç halen devam ediyör sebebi İŞSİZLİK ve Nüfüs artişi toprak azlığı köylünün hayvanının para etmemesi tarımda ürünün İklim koşularından dolayıgeç yetişmesi ve az urun elde edılmesi İlde ve ilçede sanayının olmayışıhalkın geçım kaynağıyanlız hayvancılığa dayalı olması.Yazan YÜCEL ARAS.

Köy isminin kaynağı

Köyün adının nereden geldiği tam olarak bilinmemekle beraber, köyün eski adı Konk ismi alma nedeni de Türk ler Koyun ahırlarına Kom derlerdi, köyün ismi de burdan cağrışım yaparak gelmesi olasılığı vardır.İlçemizin eski ismi MERDİNİK Köyümüz ve kazamiz yanı İlçemiz Yeni ismini İçişleri bakanlığının çıkartmış olduğu kanunla İlçemiz GÖLE köyümüz ise KUZUPINARI olarak değiştırılmiştır:

Kültür

Osmanlı Yörük kültürü olan halen yaylacılık geleneği köyde sürmektedir.Aİlelerin yanı Kabİlelerin çoğunluğu büyük şehirler olan İstanbul- Ankara-İzmir-Bursa ya göç etmiş olsada köydeki okur yazar oranı; yöreye göre, ileri had safhadadır.

Köyün yöresel yemekleri: kete-mantı(hıngel)-Bişi-mafiş -kesme aşı-kuymak-un helvası-peynirli makarna-çuma kavurması-içli pağaç-tere yağlı pağaç içi- fırın ekmegi-gevrek-pağaç-eşkili-lavaş- saç kavurma-kaz etli pilav ve mantısı en önemlisi ocakta şiş DONER cağ kebabı köyün geleneksel yemekleridir.

Coğrafya

Ardahan iline 44 km, Göle ilçesine 28 km uzaklıktadır.Doğusunda Belitepe ve Dedeşen Köyü Güneyinde Köprülü beldesi Batisida Durancam köyü Kuzeyinde Üğürtaşı ve Yeleşli köyleri vrdir.Yaylası doğu karadenize komşu. İsmi Yasamaldır yaylanın sısı pusu ve soğuğu çoktur.

İklim

Köyün iklimi Karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışları çok çetin ve bol kar yağışlı geçmektedir, yazlarıda karasal iklimin özelliklerini yansıtmaktadır. Yılın altı ayı Kış altı ayı yaz bir günde dort mevsimi yaşar.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri.(2007 sayımı 240) (2000 sayımı 245) (1997 sayımı 240) Nüfüz artışı Avrupa ortalamasının altında.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır köyün diğer köylrerle ortaklaşa kurdukları Kooperatif sut ve sut urunlerini işlemekteydı ve orman da yapılan işciliğide geliri koperatif tarafından köylüye dağitilirdı bu tesis kapalıAltyapı bilgileri

Köyde,ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmıyor bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon Yok Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak sıtabılıze olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz