Kuzyaka Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kangal Kuzyaka Köyü - Kuzyaka Köyü Hakkında - Kuzyaka Köyü Tanıtımı -Kuzyaka Köyü Resimleri - Karasüver Köyü

İlçe: KANGAL

İl: SİVAS


Köy Muhtarı: TURAN EROĞLU


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 4675494

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 175

İle Uzaklığı: 127 km

İlçeye Uzaklığı: 35 km

Rakım: 1705 mTarihi

Karasüver adının nereden geldiği tam olarak bilinmemekle beraber, genel kanı Kara ve Süvari sözcüklerinin birlikte kullanılmasıyla yöresel ağızda yuvarlanması sonucu Karasüver adını aldığı şeklindedir.

Bu köyün halen kullanılan adı KARASÜVER´dir.Kuzyaka adı ancak resmi belgelerde kullanılmaktadırCoğrafya

Karasüver Sivas iline 126 km, Kangal ilçesine 35 km uzaklıktadır. Yerküre üzerinde 39° 01' 45" Kuzey enlemi, 37° 35' 57" Doğu boylamında yer almakta olup Sivas Malatya il sınırındadır. Kuzeyinde Alacahan, batısında Mescit, doğusunda Karacaören güneydoğusunda Başören ve güneyinde Çörmü köyleri ile komşudur. Bunlardan Çörmü ve Başören köyleri Malatya iline bağlıdır.Köy hemen yakınında bulunan Karadağ’ın kuzey eteğine kurulmuştur.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olduğu tipik bir karasal iklime sahiptir.Zaten çok zengin bir su kaynağına sahip olmayan köyün içinden geçen dere genellikle yaz aylarında kurumaktadır.


Ekonomi

Köyümüz karasal bir iklime sahip olduğu için meyve ve sebze yetişmemektedir. Genellikle Buğday, Arpa, Çavdar ve Yonca gibi karasal iklim ürünleri ile büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Arazi yapısı çok fazla engebeli olmamasına karşın sulama olanağı bulunmaması nedeniyle tamamen kuru tarım yapılmaktadır. En çok yetiştirilen buğday, arpa, fiğ, yonca gibi ürünler köy halkının kendileri ve hayvanların kışlık saman ve yem ihtiyaçlarını karşılaşmak için ekilmektedir. Yakın geçmişe kadar tarım ülkemizin ve bölgenin koşulları gereği daha çok insan ve hayvan gücü ile yapılmakta idi. Ülkemizin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte Karasüver de' de makineleşmeye geçilmiştir. Büyük ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra yine köylüler kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kümes hayvanları da beslemektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde, birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. ptt şubesi , Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır, ancak internet bağlantısı bulunmamaktadır.Baz istasyonu kurulu olmadığı için cep telefonları da çalışmamaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.