Lefke Avrupa Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lefke Avrupa Üniversitesi


Tarihçe

Lefke Avrupa Üniversitesi 1989 yılında kurulan Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından 1990 yılında faaliyete geçirilen bir Vakıf Üniversitesidir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile Akdenizin bir başka mavi göründüğü koya hakim bir tepede kurulu, sakin ve huzurlu günlük yaşamıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin cennet köşelerinden biri olan Lefke bölgesinde yeralmaktadır.

Yurt ve Barınma

Öğrencilere iyi hizmet vermek amacıyla kampüs içerisinde modern ve konforlu yurtlar bulunmaktadır. İki kişilik merkezi ısıtma sistemi ile donatılmış odalar, tamamen halı kaplı olup telefon, duş, her öğrenciye ait dolap ve çalışma masası bulunmaktadır. Kampüs yurt odalarında öğrencilerin kendi kişisel bilgisayarları aracılığı ile üniversitenin sunduğu internet olanaklarından faydalanmaktadırlar.

Kütüphane

Orta Doğu'nun büyük kütüphanelerinden biri olabilmek için LAÜ kütüphanesinin koleksiyonu hızla büyümektedir. LAÜ öğrenci, akademisyen ve personeli bu kaynaktan yararlanarak ilgi alanlarını genişletebilmektedir. 255.000.000 kitap ve 240 oturma kapasitesi olan kütüphanede 27.000 kayıtlı kitap, çeşitli akademik dergi ve gazeteler mevcuttur. Kütüphaneler arası işbirliği ile çeşitli kütüphanelerin kaynaklarına erişmek mümkündür. Kütüphane Çalışma Saatleri Pazartesi - Cuma 8:30 - 21:00 Cumartesi 9:00 - 13:00 Yaz Dönemi Pazartesi - Cuma 8:30 - 17:00 Cumartesi Kapalı

Teknoloji

Üniversite Bilişim Altyapısını tamamıyle güncellemektedir. Global bir standart olan 5/1 her beş öğrenciye 1 bilgisayar sunan Lefke Avrupa Üniversitesi içerisinde mevcut 6 adet öğrenci Bilgisayar laboratuvarı bünyesinde toplam 310 kişisel bilgisayar bulunmaktadır. Tüm öğrenciler ücretsiz e-mail ve internet olanaklarından faydalanmaktadırlar. Üniversite bünyesinde kurulan ve Öğrencilerin eğitimi amacıyla yine öğrenciler tarafından idame ettirilen ve KKTC geneline yayın yapan Lefke Avrupa Üniversitesi Radyosu da öğrencilere sunulan olanaklardandır.

Beslenme

Kampüste öğrencilere sıcak-soğuk yiyecek ve içecek sunan lokanta ve kafeteryalar bulunmaktadır. Ayni anda 300 kişiye, hijyenik ortamda hizmet verebilen lokanta ve kafeteryalar, öğrencilerin isteği doğrultusunda menüler de hazırlanmaktadır.

Sağlık Üniversitenin Sağlık Merkezi tarafından öğrencilere ücretsiz olarak; muayene sağlık kontrolleri, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Ayrıca kampüse araçla 10 dakika uzaklıkta tam teşekküllü Devlet Hastahanesi bulunmaktadır.
 

#2
Kampus Hayatı

Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi biçimde değerlendirmelerini, öğretim dönemi içinde kültürel etkinliklerde bulunmalarını sağlamak amacı ile halk oyunları, müzik grupları, tiyatro topluluğu, dağcılık kulübü, sualtı kulübü ve dans kulübü çalışmalarını sürdürmekte, yapılan yıl sonu şöleninde bu etkinlikler sergilenmektedir. Üniversite bünyesinde bilgi yarışması, satranç turnuvaları yapılmaktadır. Ülkemizde ilk ve tek şiir okulu olan Şiir Etkinlikleri Birimi (Şiir Okulu) gerçekleştirdiği etkinlikerin yanında açmış olduğu şiir kitaplığı ile öğrencilere şiirin kapılarını açmaktadır. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü ile Atatürk İlkeleri ve Devrimleri Araştırma Uygulama Merkezi taraından da tarihi günleri anmak adına etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu etkinliklerin daha çok öğrenci tarafından izlenmesini sağlamak amacıyla Vinsan Kampusu'nda yaptırılmakta olan Anfi Tiyatro önümüzdeki yıl hizmete girecektir.

Ulaşım

Türkiye'nin İstanbul ve Ankara Havalimanları'ndan her gün KKTC'ye uçak seferleri yapılmaktadır. Ayrıca haftanın üç günü İzmir, Antalya , Adana'dan da tarifeli olarak uçak seferleri mevcuttur. Kampüs ve şehir merkezleri arasındaki ulaşım hergün düzenli olarak belli saatlerde üniversitenin otobüs ve minibüsleriyle; (Lefkoşa-Girne-Güzelyurt ve Lefke ile kampüs arasında) ücretsiz olarak sağlanmakta, ayrıca , istenildiğinde özel taksi ve minibüsler de kullanılabilmektedir.

Burslar

Destek Bursu: Mali yönden ihtiyacı olan öğrencilere verilmekte olup okul harcının bir kısmını karşılamaya yöneliktir. Öğretmen çocuklarına % 50 BURS Türk Silahlı Kuvvetleri, Güvenlik Kuvvetleri mensubu çocuklarına %50 BURS Emniyet mensubu çocuklarına %50 BURS KKTC vatandaşı olup Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesine kayıt yaptıracak Çiftçi çocuklarına %50 burs Üniversiteye kayıt yaptıracak kardeşlerden birine %50 BURS Akademik başarı BURSLARI Sporcu BURSLARI
 

#3
Kulüpler

İşletme Kulübü
Tiyatro Kulübü
Kültür Kulübü
Basın Kulübü
Organizasyon Kulübü
Sinema Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

Fen ve Edebiyat Fakültesi
Ingilizce ÖğretmenliğiELT (DİL)
Tarih (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)


Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Bankacilik ve Finans (EA)
Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri (SAY,)
Ekonomi (EA)
Işletme (EA)
Kamu Yönetimi (EA)
Pazarlama (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (EA)


Iletişim Bilimleri Fakültesi
Halkla Ilişkiler ve Reklamcilik (SÖZ)
Gazetecilik (SÖZ)
Radyo Sinema ve Televizyon (SÖZ)


Mimarlik ve Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (SAY)
Inşaat Mühendisliği (SAY)
Mimarlik (SAY)
Mimarlik (Burslu) (SAY)


Tarim Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi
Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlamasi (SAY)
Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlamasi (Burslu) (SAY)
Tarim Işletmeciliği (SAY)