Leleupi Ciklet Balığı, Limon Cichlid (Neolamprologus leleupi)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Leleupi Ciklet Balığı, Limon Cichlid (Neolamprologus leleupi)Latince Adı: Neolamprologus leleupi

Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün Kayalık Bölgeleri

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta Derecede Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif

Yüzme Seviyesi: Taban

Üreme: 100–200 Yumurtayı Kovuklara Bırakır

Sıcaklık: 26 ° - 28 ° C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 100 litre.

Su Sertliği: Çok Sert

pH: 8,6–9,1

Zorluk Seviyesi: 2
Tanganika göl’ünün kayalıklarında yaşadıklarından dolayı onlar için en iyi akvaryum şartları akvaryumun kayalıklarla dekora edilmesidir. Böylelikle balıkların doğal ortam koşulları sağlanmış olacaktır. Kum kullanımı olarak midye kırığı kullanmak daha sağlıklı olacaktır, kayalar onların akvaryumda üremek için kullanacağı yuvalar haline gelecektir. Beslenme ile ilgili olarak genelde canlı yem verilmesi daha uygun olacaktır alıştırılabilinirse kuru de verilebilir. Kaliteli yem kullanmakta yarar vardır çünkü zamanla renklerinin özellikleini kaybedebilirler. Protein ağırlıklı yemler renklerini korumakta fayda sağlayacaktır, öbür türlü leleupilerde renklerinde siyahlaşmalar gözlenecektir. Bunun içinde açık renkli kumda balığın renklerini kaybetmemesi içinde kullanılmaktadır. Şu an Türkiye’de leleupilerin sarı ve oranj renklerine rastlamaktayız. Farklı renkleride bulunmaktadır. Leleupiler ince uzun türlü balıklardır.
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler dişilere oranla daha iri ve geniş yüzgeçlidir, kafaları dişiye göre daha büyüktür. Genelde yuva oluşturup dişileri buraya çekmeye çalışırlar.

erkek


dişi


Akvaryum şartları ve Bakımı: Leleupiler dişileri haricinde diğer hemcinslerine karşı saldırgandırlar, akvaryumunuz büyük değilse sadece bir erkek yeterlidir, fazla erkek akvaryumda kavgalara sebebiyet verecektir. Akvaryumdaki nitrit/nitrat gibi metabolik artıkların yoğunluğunu düşük düzeyde tutmak önemlidir. Yoksa çok hassas oldukları için leleupilerinizi kaybetme durumunuz söz konusudur.


Üreme: Leleupiler eş tuttuktan sonra bölgelerindeki gizli kovuklara 200 yakın yumurta dökerler. Leleupiler erişkinliğe ortalama 16 ile 18 ay içersinde geliyorlar bu süre sizin akvaryum koşullarınız ve balıklarınızın sağlıklı beslenmesi sonuçu biraz daha kısa bir zaman süresine inebilmektedir. Yani erkek 7 cm dişi 5 cm civarındayken üremeye başlayabilirler. Genelde erkek akvaryumunuzda başka dişi yok ise yavrulara annesiyle beraber beslemektedir, onun dışında dişi sayısı fazlaysa en son eş tutuğu dişinin yavrularıyla ilğilenecektir. Yavrular yumuradan 4 ile 5 gün içinde çıkarlar ve ilk 2 gün kendi vucudundaki yumurtalarıyla beslenirler ve birkaç gün sonrada kendileri yüzmeye başlarlar. Leleupiler 5 hafta içinde tekrar yumurta dökmeye başlayacağından, yavruların ana tanktan başka tanka alınmasında fayda görmekteyim burada daha sağlıklı büyüyecekleri kanaatindeyim. Balıklara ilk birkaç ay canlı artemia verilmesinde yarar görülmektedir, yavruların daha sağlıklı olması ve direnç sağlaması için sarttır. Leleupiler büyüme sırasında çok farklıklar göstermektedir aynı batım yavrularda boy farkları oluşmaktadır, bu gibi durumlarda ufak kalanları ayırmakta fayda vardır. Genelde yavrular 3 cm me ulaştıklarında zor bir dönem geçirirler iştahları azalabilir, bu gibi durumlarda akvaryuma fazla yem atılmamalı ve su fazla kirletilmemelidir. Balıkların ölmesine sebebiyet verebilir. Yavru balıkların çabuk büyümesi için su değişimi yapmakta fayda görülmektedir.Leleupi balığı yavruları
 

#2
Limon Cichlid (Neolamprologus leleupi) İle İlgili Bir Makale
Neolamprologus leleupi, Tanganyika Gölü Limon çikliti olarak bilinir.

Dayanıklı ve mücadeleci bir balıktır. Tanganyika Gölü’nün genel su özelliklerine uygun bir akvaryumda beslenmeleri gerekir.

Sarı-turuncu arası bir renge sahip olurlar. Yüzgeç kenarlarında çok ince siyah çizgiler görülür. 8-10 cm boya ulaşabilen bu balıklarda, erişkin erkekler, belirgin derecede kalın gövdeye sahip olurlar.

Karma akvaryumlarda kendini rahatlıkla koruyabilir. Akvaryumdaki bitkilere genelde zarar vermezler ancak kumu kazarak kökleri dışarı çıkarabilirler. Bitkileri küçük saksılara dikerek bu sorun aşılabilir.

Erkekler arası kavgalar sık görülür. Yeterince geniş bir akvaryumda birden fazla erkek birarada bakılabilse de 100 litrenin altında 1 erkek, 1 dişi beslemek daha uygundur.

Yem konusunda fazla seçici değildirler ancak pul yemlere alışmaları güç olabiliyor. Canlı yemleri çok severler ancak haftada 1-2 kere vermek yeterlidir. Fazla canlı yem verildiğinde gövde rengi matlaşır ve siyah lekeler oluşur. Kırmızı renkleri belirginleştiren yemlerle turuncu renge dönerler.

Akvaryumda genelde sıçrayıcı hareketlerle yer değiştirirler. Alan savunmacılığı yaparak kovuklara sahip çıkarlar. Yüzme yetenekleri çok gelişmiştir. Bir kayanın kenarında yan veya tamamen ters yüzerken görebilirsiniz.

Üreme özellikleri açısından diğer Neolamprologuslar’la aynı özellikleri taşırlar. Yavrularını mağaralarda saklar ve büyütürler. Bazı kaynaklarda üretiminin çok kolay olduğu söylense de, balıkların eş seçmesinin oldukça güç olabildiğini vurgulamak isterim.

Yavruları yavaş gelişir. Önceleri soluk gri renge sahip olurlar. Büyüdükçe sarı renk hakim olur. Ufak çaplı su değişimleri ile (~%15) gelişimleri desteklenmelidir
 

#4
Leleupi Ciklet Balığı, Limon Cichlid (Neolamprologus leleupi) ile ilgili bir makale


Beslenme biçimi: Etçil
Latince ismi: Neolamprologus Leleupi
Anavatanı: Tanganyika Göl’ünün kayalık bölgeleri
Davranış Biçimi: Agresif kendi türüne karşı orta derece agresif
Üreme: 100 ile 200 yumurtayı kovuklara bırakarak ürerler.
Sıcaklık: 26 ile 28 derece arası
En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 - 11 cm arası
Su sertliği: Çok sert
Ph: 8,6 - 9,1

Tanganyika Göl'ünün kayalık bölgelerinde yaşamakta olan cichlid türlerindendir.Yaşayış yeri olarak kayalık bölgeler olduğu için akvaryumlarımızında kayalıklarla dekore edilmesi gerekmektedir.Bunun yanında taban malzememizinde ince olmasında fayda vardır.Üremek için akvaryumda oluşturduğumuz kayaların oyuklarını kullanmaktadırlar.Yumurta döktükleri alanın giriş kısmının dar olması onların en çok tercih ettikleri yerlerdir.Bunu göz önüne alaraktan akvaryuma ekstradan koymak istediğimiz testi türü ürünlerin sadece giriş kısmı için ufak bir oyuk olması yeterlidir. (Balıkların geçebilecekleri boyutta) Beslenmelerinde de protein ağırlıklı yemlerin faydası büyüktür.Renklerini muhafaza etmeleri bakımından.(kararmaları önlemek için) En sık rastlanan türleri sarı leleupi ve turuncu leleupi türleridir.
Boyları 6-7 cm kadar olduğunda eş tutmaya başlamaktadırlar.Dişi ve erkek leleupi görüntü bakımından erişkinlik döneminde farklıdır.Dişiler erkeklere nazaran daha ufak boyda ve sivri kafalı olurlar.Erkeklerin kafa ve yüzgeç yapıları daha iri ve küttür.

Erkek LeleupiDişi LeleupiErkek lelelupiler eş tutucakları dişileri yaptıkları yuvaya çekerler.Eş tuttuktan sonra yumurta dökmeye hazır olan dişi yuvadan dışarı pek çıkmaz.Yumurtalarını düz bir alana dökmektedirler.


Yumurta döküm işlemi döllenmeden sonra yumurtalar 2 gün içinde çıkmaya başlar.Tutan yumurtalar beyazlaşıp oldukları yere dökülmeye başlar.Çıkan yavrular ilk anda karınlarında ki keseciklerden beslenmeye başlarlar.Keseciklerde besinleri kalmadığı zaman beslenme ihtiyacı duyarak tamamen yüzmeye başlarlar.Bu aşamada istersek ince hava hortumu yardımı ile bulundukları ortama artemia bırakabiliriz.Gelişim süreçleri boyunca anne ve baba yavrulara çok iyi gözkulak olmaktadır.Dışarı kaçan yavruları yakalayıp yuvaya geri bırakmaktalar.Anne ve babanın yavrulara daha fazla bakmasını istiyorsak eğer akvaryumumuzda başka leleupilerin olmamasında fayda vardır.Yoksa erkek diğer dişilerle eş tutar ve yavrular yem olabilmektedir.Leleupi çifti yavrularına çok güzel bakabilen balıklardandır.
Leleupi akvaryumlarında diğer bir husus ise nitrit ve nitrat gibi değerlerin düşük düzeyde olmasıdır.Su değerlerine karşı çok hassas balıktırlar.Bunun için elimizde test kitlerinin olmasında fayda vardır.

İzmir
ALPER Varol
 
#5
Tanganyika'da Su Kimyası
Tropheus'ların yaşadıkları Tanganyika gölü yapısı gereği Malawi ve Viktorya gölüne göre daha alkali(sert) su yapısı istemektedir. Tanganyika gölünün değerlerine göz atacak olursak, pH : 8,5 - 9,4 kH : 12 - 18 gH : 7 - 11 suyun iletkenliği: 600mS Sıcaklık: 25-28 derece yüzeyde, derinlerde ise 3 derece daha az olabiliyor. Suyun genel analizi:

Bu su kimyasını oluşturmak Tropheus'ların sağlıklı bir şekilde yaşamasını ve üremelerini sağlayacaktır. Eğer pH değeri 7.5 nin altına iner ise Tropheus'larınızın hastalanması kolaylaşır, üremeleri imkansız hale gelir ve bir süre sonra stresse girerek bloat'a yakalanması söz konusu olur. pH 6.5 indiğinde ise kısa bir sürede ölmelerine yol açmaktadır. Suyunuz asidik bir yapıda ise değeri yavaş yavaş pH 8.0 ve üzerine çıkarmalısınız. Bunu yapmak için tuz kullanmanız gerekmektedir bu tuzlar sofra tuzu değildir, ekleyeceğiniz tuza basit bir örnek vermek gerekirse deniz akvaryumlarında kullanılan tuzlar bile kullananılabilir ama bunu yapar iken tuzu akvaryuma eklemeden önce eritip daha sonra akvaryuma eklemek. Ekleyeceğiniz tuz miktarı suyun iletkenliğne göre değişir. Deniz tuzu kullandığınızda pH'ın 8.3 çıkmasını sağlayacaktır bu da Tropheus'lar için yeterli olacaktır. Suyun çok tuzlu olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Suyunuz asidik ise sadece tuz ekleyin, yada suyunuz sert ama yeterli pH derecesinde değil ise Sodyum bikarbonat (Na/NaHCO) ekleyin. Sorun yaşamamak için pH'ı 9.5 üzerine çıkarmayın.

Kendi akvaryumunda kullandığım malzemeler ve uygulama ile örnek verebilirim; öncelikle çeşmeden doldurulmuş dinlenme tankımda 1 hafta suyu bekletmek, tabi suyu ilk doldurduğumda kloramin,klor icin ve balıkların mukozasını koruması amacı ile Tetra AquaSafe veya Seachem'in Prime isimli ürünleri ile Seachem'in Tanganyika Buffer ve Cichlid Lake Salt ürünlerini kullanmak. Genelde değiştirilen su miktarına göre kullanmak gerekiyor, üzerinde yazan prosedüre göre; Tanganyika Buffer'ı her 40lt icin bir çay kaşığı, Cichlid Lake Salt ise her 40lt icin dört çay kaşığı kullanmak gerekiyor. Bu uygulamaya göre çeşmeden akan suyun pH'ı genelde 7,2-7,4 arasında olduğundan 100lt göre Tanganyika Buffer'dan 3 çay kaşığı, Cichlid Lake Salt'dan ise 10 çay kaşığı kullandığımda pH 24 saat sonra 8,2-8,4 arasına çıkıyor. Gözlemlerime göre kullandığım Tanganyika Buffer'ı dinlenme tankına her 2 çay kaşığı eklediğimde pH'ın 0,1 oranında artırdığını tespit ettim. Ana tankımda pH 8,8 olduğundan, 24 saatte bir ekleme yaparak su değişimde kullanacağım tankın pH 8,8değerinine çıkmasını sağlıyorum. kH oranı için ise ölçüm yaptığımdaki değere göre Cichlid Lake Salt'tan 2-4 çay kaşığı arası ekliyorum ve kH değerini 16 eşitliyorum. Standart olarak her pazar günü %20 su değişimi yapıyorum. Genelde su değişimden önce yapılan nitrat testi 20 ppm değer gösterirken su değişiminden sonra bu değer 10ppm'e düşüyor.

Genel çerçevede benim yaptığım uygulama buffer ve tuz açısından maliyeti biraz yüksek bir uygulama sayılabilir eğer ürünleri yurtdışından alma imkanı var ise buradaki rakamlarda daha ucuza mal olabiliyor. Tanganyika balıklarını yetiştirip Tanganyika gölünün su değerlerini yakalamk istiyorsanız buffer ve salt isimli ürünleri kesinlikle tavsiye ederim.

Tuz olarak kimyacılarda satılan özellikle MERCK isimli firmanın ürünlerini kullanabilirsiniz, firma ismi vermemin temel sebebi markasız olarak satılan kimyasalların katkı maddeli olması bu da akvaryum canlıları için tehlikeli veya gerekli elementleri tam anlamı ile sağlayamamasına yol açabiliyor. Örnek vermek gerekirse S.Kızılkanat arkadaşımın bir kimya profesörü ile yaptığı söyleşide kalsiyumların arsenik ile seyreltildiğinin belirtilmesi, ayrıca açıkta satılan kimyasalların kilosu 1-2 milyon arasında değişirken Merck'in ürünleri bunların yaklaşık 20-25 katı daha pahalıya satılıyor. Tüm bunlar markalı kimyasaların seçilmesine veya benim yaptığım gibi özel hazırlanmış buffer ve tuz kullanmak gerekliliğini ortaya koyuyor. Kullanılacak kimyasalları kısaca sıralar isek; Sodyum Bikarbonat, Potasyum klorur, Magnezyum Karbonat, Kalsiyum Karbonat olarak sıralanabilir. Markalı kimyasal alsanız bile kullanılancak oranlar ve adet fazla olduğu için maliyet ve kullanım sırasındaki hassasiyeti de göz önüne alarak karar vermeniz balıklarınızın sağlığı açısından dikkat edilecek önemli bir nokta, çok dikkatli kullanmak gerekiyor aksi takdirde balıkları kaybetme ihtimaliniz çok yüksek, kullanım oranlarını öğrenmek icin aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Bu konudaki düşüncem; Seachem veya başka markaların buffer ve tanganyika tuzlarını kullanmak daha güvenli ve kolay bir uygulama.

NOT: Öncelikle belirtmem gereken nokta yapacağınız uygulamalardaki tüm risk ve sorumluluk size aittir.
 
#6
Leleupi Ciklet Balığı, Limon Cichlid resimleri (Neolamprologus leleupi picture)
Dişi Leleupi


Erkek leleupiLeleupi Ciklet Balığı Fotoğrafları, Limon Cichlid resimleri