Leoparlar

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Leopar

Korunma durumu: Korunmasız


Amur Leoparı
Bilimsel sınıflandırmaAlem:Animalia (Hayvanlar)
Şube:Chordata (Kordalılar)
Sınıf:Mammalia (Memeliler)
Takım:Carnivora (Etçiller)
Alt takım:Feliformia (Kedimsiler)
Familya:Felidae
(Kedigiller)
Cins:Panthera
Tür:P. pardus
Binominal adıPanthera pardus
(Linnaeus, 1758)


Dağılımı

Yavru leopar


Leopar (Panthera pardus), Pars olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) familyasından Panthera cinsinin 4 büyük kedi türünden biri. Önceleri leopar, aslan ve panterin melezi olduğu düşünülüyordu. Leopar ismi de Latince Leo (aslan) ile panter manasında kullanılan Pard kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. İlk doğa bilimciler leopar ve panterleri renkleriyle değil de panterin daha uzun olan kuyruğunu dikkate alarak kuyruk uzunluklarıyla ayırmışlardır.


Özellikleri

Leopar, aslan, kaplan ve jaguar gibi büyük kedilerin içinde en küçük cüsseli olanıdır. Erkek leoparın boyu yaşadığı bölgeye değişmekle birlikte ortalama 90 santim olan kuyruk dahil 2,40 metreye kadar olabilir. Ağırlığı 48 kiloya erişebilir. Dişiler erkeklerden %20-%40 kadar daha büyük olabilir. Diğer büyük kedilere göre uzun gövdesine göre daha kısa bacaklara sahiptir. Büyük kedilerin içinde en iyi ağaca tırmanabilen türdür. Geniş pençelerinde sivri ve keskin tırnakları, kısa ve toparlak kulakları, göz alıcı parlaklıkta kısa tüylü postu vardır. Post rengi ve tüy uzunluğu yaşam alanına göre değişmekle beraber, parlak sarımsı kahverengiden koyu sarımsı pas rengine kadar farklılık gösterebilir. Üstünde siyah benekler bulunur.
Bir çok kişi leoparı jaguar ile karıştırır. Jaguardan farlı olarak beneklerinin içlerinde siyahlık bulunmaz. Çene ve kafa yapılarıda jaguara göre daha küçüktür. Boğazlarının altında siyah noktalardan oluşan kolye benzeri çizgi vardır. Alt kısımları beyazdır. Gövdesisin üçte ikisi kadar da kuyrukları vardır. Postlarının üstündeki siyah benekleri, yapraklar arasında daha kolay kamufle olarak sezdirmeden avına yaklaşmasını sağlar. Postunun üstündeki benekler, insanların parmak izi gibi her bireyde farklılık gösterir. Leoparlarda melanistik siyah renkli olanlara da rastlanır. Siyah renkli olanlarına panter denildiği de olur. Bilim adamları önceleri siyah renkli leoparları farklı bir tür olarak tanımlamalarına rağmen, sonradan farklı bir tür olmadığına karar vermişlerdir. Siyah renkli leoparların postlarına bakıldığında belirsiz de olsa benekler görülebilir. Kardeş yavrulardan biri normal renkte olurken diğeri siyah olabilir. Çekingen ve ihtiyatlıdır. Duyuları çok kuvvetlidir.


Çita

Jaguar

Leopar

Yaşam şekli

Gizlenmekteki mahareti yüzünden parsı bulmak aslan veya çitayı bulmaktan daha zordur. Leoparlar, bulundukları yere çok iyi uyum sağlar. Gündüz tehlike sezdiğinden gece avlanmayı tercih eder. Gündüz öğle sıcağında sık otların veya bir ağacın dalında uyumayı tercih ederler. Bu nedenle sabahın erken veya akşam saatlerinde aktif olurlar. İnsanlara görünmemeyi tercih eder. Ağaca çıkmada çok ustadırlar. Cüssesine göre çok güçlü olduğu için yakaldığı geyik, domuz gibi ağır avları bile ağaca çıkarabilir. Sesi güçlü bir homurtuya, gıcırtılı bir kükremeye benzer.

Dağılımı

Bu nedenle Afrika'nın sıcak bozkırlarından Hindistan ve Malezya yarım adasının yağmur ormanları ve Çin'in karla kaplı soğuk dağlıklarına kadar olan ormanlarda, çalılıklarda, fundalıklarda, yarı çöl ortamda ya da kayalık dağ yamaçlarında yaşayabilirler. Siyah bireylere Afrika’da rastlanmazken Hindistan ve uzak doğunun orman alanlarında yaşayan popülasyonlarda rastlanabilir.

Alt türler


Japon leoparıİran leoparı


 • Avrupa leoparı (Panthera pardus sickenbergi) (Nesli tükenmiş)
 • Afrika leoparı (Panthera pardus pardus) (Düşük risk)
 • Amur leoparı (Panthera pardus orientalis) (Kritik)
 • Anadolu leoparı (Panthera pardus tulliana) (Kritik)
 • Arabistan leoparı (Panthera pardus nimr) (Kritik)
 • Barbary leoparı (Panthera pardus panthera) (Kritik ya da nesli tükenmiş)
 • Kafkas leoparı (Panthera pardus ciscaucasica) (Tehlikede)
 • Hint leoparı (Panthera pardus fusca) (Düşük risk)
 • Çin leoparı (Panthera pardus delacouri) (Korunmasız)
 • Cava leoparı (Panthera pardus melas) (Tehlikede)
 • Japon leoparı (Panthera pardus japonensis) (Korunmasız)
 • İran leoparı (Panthera pardus saxicolor) (Tehlikede)
 • Sina leoparı (Panthera pardus jarvisi) (Kritik ya da nesli tükenmiş)
 • Sri Lanka leoparı Panthera pardus kotiya (Tehlikede)
 • Zangibar leoparı (Panthera pardus adersi) (Nesli tükenmiş)