Liposuction (yağ emme) ameliyatların da ıslak teknik dönemi

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Liposuction (yağ emme) ameliyatların da ıslak teknik dönemi


Liposuction (yağ emme) ameliyatları bundan 10 yıl kadar önce hastalarda ciddi miktarda kan kaybına neden oluyordu. Ancak günümüzde artık “ıslak teknik” denilen teknik ile çok az kan kaybıyla önemli miktarda yağ çekilebiliyor.
Liposuction ve high definition liposuction
Liposuction (yağ emme) ameliyatlarının bundan 10 yıl kadar önce hastalarda ciddi miktarda kan kaybına neden olabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yücel, “Artık ‘ıslak teknik’ dediğimiz teknik ile çok az kan kaybıyla önemli miktarda yağın çekilebilmesi mümkün oluyor. Bu teknikte yağların emileceği bölgelere içinde adrenalin dediğimiz kanamayı durduran bir ilaç ve lokal anestezik bulunan sıvı enjekte ediliyor. Böylece yağların kolay ve kansız emilebilmesi sağlanıyor. Bu işlem genel anestezi vermeden hastanın kısmen uyuduğu sedasyon anestezisi ile de gerçekleştirilebiliyor” dedi. Prof. Dr. Yücel, high definition liposuction ile ilgili olarak ise, amacın kas bölgelerini kaplayan yüzeysel ve derin yağları şekillendirmek olduğunu belirterek, “High definition liposuction karın kaslarına, göğüs kaslarına, sırt kısmının aşağı kısımlarına ve kalçaların görünümlerine form vermek için gerçekleştirilmektedir. High definition liposuction’da, standart liposuction’dan farklı olarak daha gelişmiş form verici teknikler kullanılır ve deneyimli bir cerrah kontrolünde gerçekleşir” dedi.


Burun ameliyetları sonrası ağrı ve kanama tarihe karıştı
Prof. Dr. Yücel, burun estetiğindeki en büyük gelişmenin bu organın estetik öneminin yanında fonksiyonel öneminin daha iyi anlaşılması ve burundaki kıkırdak, kemik gibi oluşumların nefes alma fonksiyonlarına yönelik koruyucu ve geliştirici tekniklerin uygulama alanına girmesi olduğuna dikkat çekti. “Burnun yüzün tam ortasında en çok göze çarpan organ olmasının yanı sıra nefes alma gibi önemli bir fonksiyonunun da olması burun estetiğini, estetik ameliyatların en zor ve incelikli ameliyatı konumuna getiriyor” açıklamasında bulunan Prof. Dr. Yücel, “Biz yaklaşık 12 yıldır burun estetiği ameliyatlarından sonra burun içerisine tampon koymuyoruz. Eskiden olduğu gibi alçı kalıplar yerine ameliyat sonrası burun üzerine ince plastik ateller yerleştiriyoruz. Ameliyat esnasında buruna enjekte ettiğimiz adrenalinli lokal anestezik solüsyonları ile hem hasta ameliyat sonrası hiç ağrı hissetmiyor hem de ameliyat esnasında ve sonrasında hiç kanama olmuyor” dedi.


Karın germe
Karın germe ameliyatlarının karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınması ve karın duvarı kaslarının sıkılaştırılmasını içeren bir ameliyat olduğunu belirten Prof. Dr. Akın Yücel, bu operasyonlarda sarkan karnın gerilerek düzeltildiğine de dikkat çekti. Prof. Dr. Yücel, çok gevşek derili ve aşırı kilo veren insanlarda kalçaların sarkabileceğine de dikkat çekerek, “Belden veya kalça üstünden geçen kesilerle, beldeki ve kalça üst bölümündeki sarkan deri ve yağ kısmı bir kuşak gibi çıkarılarak kalça yukarı doğru çekilir, dikişler mayo altında kalır. Genel anestezi ile hastanede yapılan 4-5 saatlik bir ameliyattır. Hasta bir gün hastanede yattıktan sonra evine çıkabilir. 10-15 gün evde istirahat ettikten sonra yavaş yavaş sosyal hayatına dönebilir” dedi. Prof. Dr. Yücel, ayrıca karın bölgesinde cilt fazlalığı olmayan, sadece yağ fazlalılığı olan ve karın kaslarında gevşeklik olan hastalara endoskopik karın germe yönteminin uygulandığına dikkat çekti. Prof. Dr. Yücel, “Bu ameliyatın asıl amacı karın bölgesinde sarkma olmayan, fakat karın kasları gevşemiş hastalarda karın kaslarının tekrar eski gerginliğine kavuşmasını sağlamaktadır” dedi.