Macar Gulaş (MACAR)

#1

Macar Gulaş (MACAR) konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Macar Gulaş (MACAR)

1 Kg Yağsız Kuşbası Dana Eti
"Tercihan sokum tarafından"

100 gr Margarin veya yemeklik Tereyağı

750 gr Kuru soğan

1 Ç.K. Domates Salçası

½ Ç.K. Biber Salçası

1 Ç.K. Mayoran " Mercanköşk"

1 Ç.K. Kümmel "Avrupa Kimyon"
(Yerli kimyon ile olmaz)

3 Diş dövülmüş sarmısak

1 Defne Yaprağı
"Ungarische Gulasch"
Dünyaca tanınmış bir Macar et yemeği. Orijinal adının "Kul Aşı" olduğu ve Osmanlıların Macaristanı işgali sırasında yaygın şekilde pişirildiği rivayet olunur

Soğanları yemeklik doğrayınız ve yağda iyice kavurarak öldürünüz. Bu arada dövülmüş sarmısağı da soğanlara katınız. Salçaları da ilave ederek kavurmaya devam ediniz. Dikkat edilecek husus sık sık karıştırılarak soğanların yanmamasını teminidir.

Şimdi eti katınız ve harlı ateşte et rengini değiştirip suyunu bırakıp tekrar suyunu çekene kadar kavurmaya ara vermeyiniz. Et suyunu çekince iki bardak kaynar su ilave ediniz. Tuzunu, karabiberini, kırmızı biberini, mercanköşk ve kümmeli katınız defne yaprağını da tencereye koyunuz.

Bu karışımı kapak kapalı iken yaklaşık bir buçuk saat hafif ateşte pişiriniz. (Eğer bütün işlemleri düdüklü tencede yaparsanız nihai pişirme süresi 20 dakikadır)

Gerekiyorsa kaynar su ilave ediniz. Pişmiş vaziyetteki Gulaş sulu olacağından bir bardağa suyundan alıp bir kaşık unu içinde topaklanmadan eritiniz ve Gulaşa katınız. 5 dakika daha kaynatınız. Un şişer ve Gulaşın salçası kıvamlı olur.
Garni olarak haşlanmış patates, beyaz pilav veya erişte makarna verilebilir.

Not : Türk usulü tas kebabında sayılan baharatlar kullanılmaz. Soğan yarı yarıya daha azdır. Salçası un ile koyulaştırılmaz.