Machu Picchu Antik Kenti

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Machu Picchu Antik Kenti, And Dağları ‘nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba vadisi üzerinde kurulmuş olup. Peru‘ nun Cusco şehrine 88 km. mesafededir. Machu Picchu Antik Şehri, İnka‘ lı bir hükümran olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları feth ederken sık dağlar arasında kalmış bu Machu Picchu Antik Şehri, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir.Machu Picchu Antik Kenti, 200 den fazla, merdiven sistemiyle birbirne bağlı olan taş yapıdan oluşur.

Şehrin 3000 basamağı bugün hala gayet iyi durumdadır.

Kuruluş amacı ve anlamı bugüne kadar gelmiş olan tartışma konusudur. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipucu bulunmamasından, sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen Machu Picchu Antik Şehri, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır. Şehrin tarım alanı olarak kullanılan teraslardan oluşan bölümleri, Eski Zirve (Quechua dilinde: Machu Picchu) denen dağın eteklerindedir. Şehrin sonunda ise Genç Zirve (Quechua dilinde: Huayna Picchu ) yükselir.

Tarihçe

Machu Picchu Antik Şehri’ nde içinde 100 den fazla insan iskeletinin bulunduğu 50 adetin üzerinde mezar keşfedilmiştir. (ilk başlarda bunların %80′ i kadın olduğu sanılmış, ama sonraki incelemelerde eşit dağılım olduğu tespit edilmiştir) Bu keşfe istinaden şehrin, İnkalar‘ ın yetiştirme ve disiplin yeri olduğu teorisi geliştirilmiş. Ancak zamanımızda bu teori geçerliliğini yitirmiş durumdadır. Daha çok bugün kabul gören teori, şehrin 700 den fazla İnka asil ve din adamına ev sahipliği yapmış olduğudur.

Kalıntılar 24. Temmuz 1911 tarihinde Hiram Bingham İdaresindeki Yale Üniversitesi‘ nin yaptığı bir bilimsel gezi sırasında tesadüfen bulunmuştur. Bingham aslında keşfi sırasında, 1536 yılında İspanyol istilacı Pizarro‘ dan kaçan İnkalar‘ ın saklandığı gizemli İnka şehri Vilcabamba‘ yı aramaktaydı. Bingham Machu Picchu‘ yu bulduğunda Vilcabamba‘ yı bulduğunu sanmıştır. Bugün Vilcabamba‘ nın 70 km daha ileride, ormanların içinde olduğu biliniyor.

1912 ve 1913 yıllarında Bingham şehri ortaya çıkarmaya başladı.1915′de Machu Picchu Antik Kenti araştırmalarıyla ile ilgili bir kitap yayınladı. National Geographic Society’ nin Nisan 1913 sayısını Machu Picchu şehrine ithaf etmesiyle meşhur oldu.

Machu Picchu Antik Şehri’ nin aslında 2 yıl öncesinden keşfedildiği, ama şehrin altınlarının ABD’ ye götürülmesi için Bingham‘ ın zaman kazanmak istediği iddia edilmektedir. Diğer bir yerlilerin iddiası ise, köylülerin çoktan 1901 yılında şehri keşfetmiş olduğu ve Bingham‘ ın keşfinin tesadüf olmadığıdır.
1983 yılında Unesco Machu Picchu Antik Kenti‘ ni dünya mirası olarak ilan etmiştir.Turizm

Machu Picchu Antik Kenti, Güney Amerika‘ nın en çok turist çeken yerlerinden biridir. Hergün günlük 2000 kişi ziyaret eder. Unesco, harabelerin zarar görmememesi için bu sayının en fazla 800′ e düşürülmesini talep etmektedir.
İnka şehrinin çok zor geçit veren bir bölgede olması ve oraya giden bir yolun olmaması yüzünden, Cusco şehrinden Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyüne (ki harabelere en rahat bu köyden ulaşmak mümkün) bir raylı sistem hattı inşa edilmiştir. Bu köyden sonra 8 km. lik bir otobüs yolculuğu yapılmakla beraber bu mesafe yaya olarak ta katedilebilir. Zira küçük basamaklı patika yollar buraya açılır. Patikanın sonunda, Machu Picchu‘ nun hemen giriş alanında “Sanctuary Lodge“ oteli bulunur ki bu otel de raylı sistem gibi İngiliz oteller zinciri “Orient Express’ e” aittir. Machu Picchu‘ ya otantik yoldan ulaşmak isteyenler, birkaç günlük yürüyüş programlı, Urubamba Nehri‘ nin birkaç yüksek geçidi üzerinden, İnka Yolu‘ nu (Camino İnca) kullanarak ulaşırlar.

Sürekli büyüyen turizm çevre konusunda çok büyük yük olmaktadır. Unesco, yapılması planlanan Aguas Calientes‘ den Machu Picchu Antik Kenti‘ ne bir teleferik hattı konusunda sert bir muhalefet yapmaktadır. Bu hattın tamamlanması turizmin daha da artması anlamına geldiği gibi toprak kayması tehlikesinin yükselmesini de beraberinde getirmektedir. 10 Nisan 2004′ te meydana gelen bir toprak kayması onbir kişinin yaşamına malolmuş, raylı sistemi de kısmen aksatmıştır. 14 Ekim 2005′ teki başka bir toprak kayması raylı hattın 400 m’ lik kısmını toprak altında bırakmıştır.Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ ndan Biri

İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı, dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek için başlattığı yarışmaya 21 finalist eser katıldı. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişi cep telefonu ve yeni 7 harika adlı internet sitesinde 6 yıl boyunca oy kullanarak dünyanın yeni 7 harikasını seçti.

Cep telefonu ve internet oylarıyla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası, Portekiz’ in başkenti Lizbon’ da ilan edildi. Dünyanın yeni 7 harikası; Ürdün’ deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya’ daki Christo Redentor Heykeli (Kurtarıcı İsa Heykeli) Peru’ daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika’ daki Chichen Itza Piramidi, İtalya’nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan’ daki Taç Mahal anıtmezarı şeklinde sıralandı.