Madencilik, diğer ekonomik faaliyetleri nasıl etkilemektedir?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Benim Sorum:
Madencilik, diğer ekonomik faaliyetleri nasıl etkilemektedir? Etkilediği diğer ekonomik faaliyetlere örnekler veriniz.

NOT: LÜTFEN CEVAPLAYIN!
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#3
Doğal kaynaklar ekonomik faaliyetleri doğrudan etkiler.Örneğin, ormanlarla kaplı bir arazide orman-cılık, verimli topraklara sahip bir bölgede tarım gelişir.

Ekonomik Faaliyet Türleri
Rüzgâr Madenler
Güneş Kömür
Orman Jeotermal
enerji
Toprak Hava
Doğal gaz
Petrol
Daimi kaynaklar
Tükenebilen doğal kaynaklar

Doğada kendiliğinden oluşmuş, insan akli ve tekniğinin ürünü olmayan,meydana gelme aşamalarinda insanin herhangi bir rolünün bulunmadiği bütün zenginlik kaynaklari doğal
kaynak olarak ifade edilir . Dünya üzerinde yapilan pek çokfaaliyetin temelinde doğal kaynaklar vardir. Diğer faaliyetler bu kaynaklar üzerinde şekillenir.

Örneğin,tarim aslinda beşerî bir faaliyettir. Ancak faaliyetin esas kaynaği doğal birkaynak olan tarim topraklaridir Ayni şekilde sular da doğal bir kaynak olup bu ortamda yapilan ulaşim, turizm, su ürünleri avciliği ve yetiştiriciliği gibietkinlikler birer beşerî faaliyettir.
 
K

Kayıtsız Üye

#6
Umarm zamanın bitmemiştir . Şimdi benimde ödevim vardı sadece bu bilgiye ulaşabildim :) : madencilik yeraltından çıkarılan bir tür taş çeşididir. madenciliğin ekonomik faaliyetleri ise bize verilen kömürleri almak gibidir biz kömürleri alırsak onlardan bizim verdiğimiz paradan ekonomik değerde para kazanırlar