Madenköy Köyü İnegöl Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Madenköy Köyü İnegöl Bilgileri - Madenköy Köyü Hakkında -Madenköy Köyü Tanıtımı -Madenköy Köyü Resimleri

İlçe: İNEGÖL - İl: BURSA

Köy Muhtarı: HÜSEYİN SAĞINMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0224 725 20 41

Cep Telefonu:

0532 302 74 94

Bursa
Bilgiler
Nüfus 843 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16700
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe İnegöl
Web Sitesi
Madenköy, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Osmanlı döneminde simli kurşun ve demir madenleri işletildiğinden bu isimle adlandırılmıştır. Osmanlı Arşivinde bulunan 1691 senesine ait bir defterde Maden köyünün Ali Çavuş adlı birinin zeameti olduğu ve köy halkından Körpe Emiroğlu, İmam Efendi, Çolakoğlu ve Topal Ahmed’in toplam dört buçuk dönüm arazide tütün ekerek 530 kilo tütün elde ettikleri kayıtlıdır. Kaptan-ı Derya Cezayirli Gazi Hasan Paşa köy civarındaki ormanları tersanede inşa edilecek gemilere kereste temin etmek için bizzat gezerek incelemelerde bulunmuştur. III. Selim döneminde de denizcilik faaliyetlerinin bir ayağını oluşturan Gemlik Tersanesi'nde inşa edilen kalyonların seren direkleri, bu köyün civarındaki kayın ormanlarından temin edilmiştir. Gemlik Tersanesi'nde bir geminin inşa edilmesine nezaret eden Numan Paşa da İnegöl'ün Kulaca köyündendir. 19. yüzyılın sonuna kadar su değirmeniyle çalışan en az üç aded hızar (bıçkı) mevcuttur. Bu teknolojiyi kullanması sayesinde tahta kaşık, sandal ve gemi küreği ile biçilmiş tahta üretiminde İnegöl mobilya sanayiinin bu günkü durumunu yüzyıl öncesinden haber vermiştir.

Kültür

İnegölün Manav köylerinden biri olduğu için Manav kültürü özelliklerine sahiptir. Köyümüzden bazı sülale lakapları; Aptiler; Ayazlar; Azizoğulları; Babaahmetler; Bayramlar; Bekdeşler; Bekir Ahmetler; Berberler; Çakır Ahmetler; Çakıcılar; Çangırlar; Çerkezler; Çobanoğulları; Çolaklar; Dabettimler; Danaaliler; Davulcular; Deliahmetler; Delihaliller; Deliibramlar; Demirciler; Tıngıllar; Dükkancılar; Göbezler; Göllüler; Haceller; Kahyahaliller; Kadirler; Uçkurlular; Hacıhaliller; Hacımehmetler; Hakkılar; Halilibrahim Çavuşlar; Hamdiler; Harunlar; Hatiboğlular; Huriyeler; Hüsemler; İdrisağalar; İleşçiler; İncememetler; Kaltaklar; Karamustafalar; Karanlıklar; Katırcılar; Kaydibeyler; Keklikahmetler; Kerimağalar; Kocaosmanlar;Körükçüler; Macırlar; Meryemler; Mozaklar; hop hoplar; Nalbantlar; Perişanlar; Raşitler; Sarıhüseyinler;Şeytanlar; Şükrüler; Tembeller; Tokatlar; ; Yağcılar; Yakuplar; Yavaşlar; Zenginler.

Köyümüzde kullanılan bazı kelime ve deyimler; Bages: avanak, salak; Berenarı: şöyle böyle; Bıldır: geçen sene; Bundan keri: bundan sonra; Cıbıl: çıplak; Dernek: salı günü; Dernekertesi: çarşamba günü; Eza: kibrit; Engas: mahsus, kasten yapmak; Enseri: çivi; Gali: artık; Gireği: pazar günü; Gireğiertesi: pazartesi; Hacımurat:baykuş; ileş:leş Seyit: koş (emir); Teğen: sincap; Zığın:geyik ;pontul:pantalon ;yımarta:yumurta ;domata:domates ;bakır:kova; ösen:herhalde; elbise:pırtı; engücü:nasılsa

Coğrafya

Bursa iline 54 km, İnegöl ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 843
1997 848

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda meyvecilik oldukça gelişmiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hüseyin Sağın
2004 - Hüseyin Sağın
1999 - Ahmet Kılık
1994 - Ahmet Kılık
1989 - Reşat ağa
1984 - mustafa ayaz
1979 - İbrahim Yumak
1973 – Durmuş Atıl
1971 – Mustafa Ayaz
1968 - Ahmet Afşar
1966 - Beytullah Ayaz
1965 – Durmuş Dipli
1963 – Musa Çuluk
1962 – Aşır Ayma
1960 – Necdet Unan (Öğretmen)
1960 – Aşır Ayma
1959 – Halil İbrahim Toktaş
1955 – Eyüp Bili
1953 – Beytullah Ayaz
1952 – Aziz Atıl
1950 – İsmail Çuluk
1947 – Ahmet Çeyiz
1944 – Aşır Ayma
1943 – İsmail Uğur
1942 – Halil İbrahim Toktaş
1941 – Eyüp Bütün

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz