Madenli Köyü Aladağ Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Madenli Köyü Aladağ Bilgileri - Madenli Köyü Hakkında - Madenli Köyü Tanıtımı - Madenli Köyü Resimleri
İlçe: ALADAĞ - İl: ADANAKöy Muhtarı: Bilig Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Adana
Bilgiler
Nüfus 161 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01720
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Aladağ
Web Sitesi

Madenli, Adana ilinin Aladağ ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

önceki adı büngüş olan köyün 70li yıllarda linyit kömür madeni bulunup uzun yıllar çalıştığı için köyün adı madenli olarak değiştirilmiştir. maden ocakları atıl durumda bırakılmıştır. ekonomik alanda köy halkı hayvancılık,tarım ve ormancılığa yönelmeye başlamıştır.

Kültür

Köyün kendine has bir gelenek ve görenegi vardır.köyün başlıca yemekleri köye hastır(topalak,yüzzüklü,kesme,saç altında çörek,vb.)

Coğrafya

Adana iline 118 km, Aladağ ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 180
2000 161
1997 127
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ormancılıkta gelişmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - VELİ KURT
2004 - Mehmet Çiçek
1999 - mustafa kurt
1994 - VELİ ÇİÇEK
1989 - MUSTAFA DEMİR


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2006 yılından itibaren su deposu yapılmıştır köy halkı faydalanmıştır. bazıları kaçak su kullanıyor bostan sulayıp depodaki suları bitire biliyor. köyü şikayet ediyorlar yazlıkçılar. Kaçak su kullannaları görenler köyde lütfen yetkililere şikayette bulunsunlar. YAZLIKÇILAR SU SORUNU yaşıyor suları kesiliyor muhtarlıkta (eski muhtar) kafasına görede fatura yazıyordu.yenisinide görecez.cep telefonlerı için şebeke alıcısı güçlü değildir. açıkcası yoktur bazı sabit yerlerde çekiyor. Diğerlerine göre avea ve turkcelll daha iyi çekiyordur. köyümüz güzeldir her kişinin bir llakabı vardır en çok sevilenlerden biride fatma türkücü yani AKILLIMDIR.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz