Madenşehri Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaman İli Köyleri - Merkez Madenşehri Köyü - Madenşehri Köyü Hakkında Bilgiler - Madenşehri Köyü ResimleriMadenşehri, Karaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Karaman merkezine 34 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 362
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Göküs
1999 - Zekeriye Kondu
1994 - Zekeriye Kondu
1989 - Mehmet Ali Demir
1984 - Duran Göküs

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktasır.toplu eğitim verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Karaman'ın kuzeyinde, yaklaşık 35 km. uzaklıkla, volkanik bir dağ kitlesi olan Karadağ'ın (en yüksek noktası Mahalaç Tepesi 2288 m.) değişik yükseltilerinde ve vadilerinde 4.ve 9. yüzyıllar arasında yapılmış bir çok kilise, bazilika, şapel, manastın mezar yapısı, sarnıç, konut ve askeri yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar Madenşehir Köyü. Yukarı Ören ve DeğleKöylerinde yoğunluk oluştururlar.

Yapılar bazilika, yonca, serbest haç, latin haçı, çokgen ve karışık planlı olarak inşa edilmişlerdir. Yapılarda Erken Hiristiyanlık Mimari özellikleri yerli sanat üslubuyla karışmıştır.

Karaman'a 50 km uzaklıkta olan Madenşehir Öreni içerisinde günümüzde de Madenişehir adında bir köy yerleşmesi vardır. Bu durum sonucu bir çok yapı yok olmuştur.

Binbİrkilise yapılarının en büyüğü köyün girişinde yer alan bir numaralı bazilikadır. Madenşehir Örenindeki Kiliselerin çoğunluğu bazilika! Planlıdır. 20* yüzyılın başlarına kadar sağlam olan ancak günümüzde sadece bazılarının temel izleri görülebilen 4.5.6.12.16.17,21.22.numaralı kiliseler bazilikal planlıdır.

I numaralı bazilikadan kuzeye doğru giden yolun her iki tarafında Nekropol (mezarlık)alanı bulunmaktadır. Bu alanda yüzeye yayılmış lahit ve lahit kapakları görülebilmektedir Bu lahitlerden bazılarının dış yüzleri kabartma figürlerle süslüdür. Bazılarında da sadece bir hac kabartması vardır.

Yolun devamında köylülerin ağzı açık diye adlandırdı klan exedra (yarım yuvarlak girinti),karşısında (batı) çoğu bölümleri yıkılmış, altında iki kemer, üst katında dört kemerli bir galerisi olan bazilika ve bu iki yapının yakınında büyük bir sarnıç yer almaktadır. Exedradan köyün içine giden yolun solunda üzerinde bir ev yapılmış olan 13 numaralı kilisenin kalıntıları bulunmaktadır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz