Mağaraköy Köyü İdil Şırnak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mağaraköy Köyü İdil - Mağaraköy Köyü Hakkında - Mağaraköy Köyü Tanıtımı - Mağaraköy Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Şükrü KOYUN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Bilgi Yok

Cep Telefonu:Bilgi YokŞırnak
Bilgiler
Nüfus 296 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 73300
Alan Kodu 0486
Yönetim
Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Şırnak
İlçe İdil
Web Sitesi

Mağaraköy, Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köydür.


Köy İdil- Midyat karayolu üzerinde kurulmuşdur.Köy yakınlarında tarihi yapılar ve kilise kalıntıları vardır.Tarihi bir yerleşim yeridir.Köyün asıl ismi Kuvah olup,sonradan değiştirilmiş ve Mağra adı verilmişdir.Bu ad, köyün kurulu bulunduğu yerde çok sayıda mağralardan esinlenerek verilmişdir.Köyün kurulu olduğu alanlar meşe ormalığıdır. Etnisite olarak Kürtdürler.İnanç olarak "Yezidi" inancına sahipdirler.Köy halkı dışarıya özellıkle Avrupaya(isviçre) çok göç vermişdir.Göç ekonomik sebeplerde ve inancından dolayı da dığer Kürtlerin baskısında kaynaklanmakdadır. Çok genç yaşda evlilik yaparlar.Evlilik yaşı 18-20 arasıdır.Bu yaşı geçmiş ve halen evlenmemiş olanlara "yaşlı" gözüyle bakılır. Evlerinin tavanları taş örmedir.ağaç kullanılmada sadece kesme taşlarla tavan oluşturulmuşdur.Oldukca otantık bir görüntüsü vardır evlerin.Köyde yüksek tahsil yapmış tek bir kişi var, o da Öğretmendir.

Oldukca temiz ve misafir perver bir halkdır.Marul ve lahanayı yemezler,bu da inançları gereğidir. Et,bulgur veya pirinç pilavını mükemmel lezzetli yaparlar.

Köy Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusunun silah ve iyaşsine deposu olarak seçtiği bir yerdırde
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Şırnak iline 115 km, İdil ilçesine 40 km uzaklıktadır.
İklim [değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 296
1997 231
Ekonom

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Magra (eski adiyla Kuvah) köyü.İdil -Midyat kara yolu üzerindedir.Ormanlık bir araziye sahıp olan bu köy yurtdışına çok göç vermişdir.İnanç olarak "yezidi inancına" sahıpdırler. çok temiz bir halkdır.

1982 yılında ögretmen olarak bu köyde görev yapmış recep yılmay
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Şükrü Koyun


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz