Mağaraobruğu Köyü Hamamözü Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hamamözü Mağaraobruğu Köyü Bilgileri - Mağaraobruğu Köyü Hakkında - Mağaraobruğu Köyü Tanıtımı - Mağaraobruğu Köyü Resimleri


Mağaraobruğu Köyü, Amasya ilinin Hamamözü ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: HAMAMÖZÜ

İl:AMASYA

Tarihi

Mağaraobruğu köyü 1800 lü yılarda kurulmuştur.Köyün kurucusu Haçan İbek olarak bilinmektedir.Hacan İbek Hamamözünde yaşarken Osmanlı İmparatorluğu zamanında Alevilere yapılan baskılardan dolayı şimdiki kızılcaören köyüne taşınmıştır baskıların dahada artması ile yayla olarak kullandığı şimdiki yere taşınmış ve burda kalmıştır.Köy adını şimdiyukarı köy olarak bilinen eski köyün adından almıştır,burayada adı çevresinde çok sayıda mağara olması ve bulunduğu yerin çukur olduğu için mağaraobruğu denmiştir ekleyen ünal bal Köy daha önceden gümüşhacıköye bağlı iken 1991 yılında hamamözü nün ilçe olmasıyla hamamözü ne bağlanmıştır köye en yakın köyler ise arpadere tepeköy ve aşağı ovacık dır.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri tibik anadolu bektaşi özelliklerini taşımaktadır Köyde dede ve baba yoktur Dede ve Baba dışarıdan gelmektedir. Yöreye özgü başlıca yemeklerimiz tarhana çorbası baklalı yaprak dolması toyga çorbası haşhaşlı çörek keşkek dir.Düğün nişan ve bayramlarda da genelikle bu yemekler yapılır. Köyde tamamen doğal ortamdan toplanmış kuşburnulardan çok güzel kuşburnu ezmesi yapılmaktadır köyde düğünler genellikle cuma günü başlar ve pazar günü gelin almayla veya gelin çıkarmayla biter Düğün ve nişanlarda başlıca halay semah çiftte telli sarıkız gibi yöreye özgü halk oyunları oynanır.

Coğrafya

Amasya iline 105 km,Hamamözü ilçesine 10 km Gümüşhacıköy ilçesine ise 18 km uzaklıktadır

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 50
2000 104
1997 88

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık dır.Köyde ve köy çevresinde iş imkanlarının olmamasından dolayı köyde göç olayları yaşanmaktadır.köyümüzden başta gümüşhacıköy istanbul ankara gibi yerlere göç olmaktadır. Köyün toplam 1800 dekar tarıma elverişli arazisi vardır köyde başlıca Buğday arpa Nohut Haşhaş Fiğ tütün yetiştirilmektedir. 1980 li yıllarda daha çok küçük baş hayvan yetiştirilken günümüzde ise büyük baş hayvan yetiştiriciliği artmış küçük baş hayvan yetiştiriliciği ise önemli oranda düşmüştür.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Katkı müslüm BALCI

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ali Ekber Arduç
2004 - Ali Ekber Arduç
1999 - Ali Ekber Arduç

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu ve okul lojmanı vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. köyde cami ve imamı vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İle Uzaklığı: 105 km

İlçeye Uzaklığı: 10 km

Rakım: 1300 m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Mağaraobruğu Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz