Mahmatlı Köyü Sungurlu Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum ili köyleri - Mahmatlı Köyü Çorum - Mahmatlı Köyü hakkında Bilgi - Mahmatlı köyü Resimleri
İlçe: SUNGURLU - İl: ÇORUM

Mahmatlı, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.


Birinci Dünya savaşı sonrası Gazi Ali Onbaşı Horosandan Çorum/Sungurlu/Mahmatlı köyüne yerleşmiştir. Oğullarından Hasan,Mehmet,Cemal Bağçalı ve torunları 1972' ye kadar mahmatlı köyünde ikahmet etmişlerdir. Aile sonrasında Ankaraya yerleşmiştir.Bağçalı sülalesi şuan bakıldığında İstanbul olmak üzere Türkiyenin çeşitli yerlerinde yaşamalarını sürdürmektedirler.


Mahmatlı Köyünün kuzeyinde bulunan Kavaklıdere mevkiinde,Demircioğlu(Sertdemir) ailesi tarafından köyün bir mahallesinin bu mevkiide kurulduğu.Diğer bir mahallesinin köyün şu an merkezi olan Büyükpınar mevkiinde Güvençabdal'ın torunları tarafından kurulduğu.diğer bir mahallenin, kökleri şems-i tebriziye dayanan türkmenistanın horasan bölgesinden gelme Kesikbaş ailesi(Güleçyüz)tarafından köyün güneydoğusunda bulunan Köçekçibağı mevkiinde köyün üçüncü obası olarak kurulduğu.1850-1870li yıllarda yukarıda belirtilen üç mahallenin su kaynağı olan büyükpınar Mevkii ve Emirsülükten gelen pınara paralel olarak uzanan doğrultuda birleşerek bugünkü adıyla Mahmatlı,esas adıyla Düzyaprak mevkiinde bulunan MAHMUDUN DERE mevkiinden adını alan MAHMUTLU olduğu sanılmaktadır.Daha sonraki yıllarda Kıllılar(Zobu) ailesinin köyün batısında bulunan arzuman deresi mevkiine Sivas İlinden ğöçerek önce alaca nın eskiyapar ilçesine yerleştikleri daha sonrada oradan bir kol ayrılarak mahmatlı köyüne yerleştikleri ve kendilerine bir oba oluşturdukları.Diğer bir aile olan Mantarlar ailesinin Çorum İli Merkeze bağlı köylerinden Yeni Köy'den gelerek Patızın Pınar mevkiinde kendilerine bir oba kurdukları.Yine Sungurlu İlçesinin Sapa Köy'den gelerek Bozoğlu ailesinin bir kolu yerleşmiştir.Yine Köyde bulunan Özsarı ailesinin köye ne zaman ve nereden geldikleri blinmemektedir.Zobu,Mantarlar,Bozoğlu ve Akçaer soyadını taşıyan aileler birer aile olarak köye yerleştikleri bilinmektedir.köyde yerleşik olarak bulunan özkurt ailesininde anne tarafı güleçyüzlere baba tarafıda dışardan gelip köye yerleşen kürt kökenli bir şahsa ait olduğu bilinmektedir,ÖZDİZLEKLİ ailesinin de köye daha sonradan gelip yerleştiği bir kısmının da sungurlu ilçesine yerleştiği bilinmektedir.Köyün kavimsel yapısı Yörük ve türkmenlerden oluşmaktadır.Takriben 50 yıl kadar önce sungurlu Merkezde bulunan ve o döneme ait önem arz eden 3 adet un değirmeni bulunmaktaydı.Bu değirmenlerden Torunoğlu,Sungurlunun doğusunda,Sungurlu'nun batısında Alika'ını değirmeni olarak iki adet değirmen Mahmatlı Köyüne ait olduğu bilinmektedir.


Köyün geleneksel ve tarihsel yapısı incelendiğinde Türkmen ve Yörük kültüründen oluştuğu görülmektedir.yufka ekmek ve tarhana çobasına bayılırlar.


Çorum iline 80 km, Sungurlu ilçesine 10 km uzaklıktadır.Köy nüfusunun büyük çoğunluğunun;Sungurlu İlçesi Başpınar mahallesi,Ankara,İstanbul,Antalya'da muhtelif işler nedeniyle daimi ikamet ettikleri.Köy halkından bir kısmının memuriyet nedeniyle Türkiye'nin değişik illerinde ikamet ettikleri.Yine köy halkından küçük bir kısmının yurt dışında yaşamlarına devam ettikleri.Yukarıda sayılan yerleşim yerlerinden Ankara İlinin en fazla yerleşimin(%80) olduğundan dolayı,Mahmatlı Köyü Kültür ve Yaşatma Derneğinin Ankara İli Akdere semtinde kurularak faaliyetlerine buradan devam ettiği.Dernek Binasının mülkiyetinin Köy Derneğine ait olduğu.


Köyün iklimi,orta Anadolu ikliminin etkisimdedir.Kısmen Köyde karadeniz İklimi'de hakimdir.


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Mehmet Güleçyüz

1999 - Cemal GÜLEÇYÜZ
1994 - Abdullah GÜVENBAŞ

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz