Mahmudiye Köyü Alaca Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli köyleri - Mahmudiye Köyü alaca - Mahmudiye köyü hakkında bilgiler - mahmudiye köyü resimleriİlçe: ALACA - İl: ÇORUM

Mahmudiye, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.


Eski adı Kalehisar (Karahisar) olan ve takriben 120 yıl önce, ilçenin kuzeyinde bulunan bugünkü yerine Kafkasya’dan gelenler tarafından kurulmuştur. Tarih bölümünde anlatılacak olan tarihi mirası çok zengin bir köyümüzdür. DGM Savcısı Fevzi Yılmaz, Adalet Müfettişi Mustafa Akkuş,Güreş Milli Takım Teknikdirektörü Mahmut Akguş, Bilgisayar Mühendisi Oğuz Akguş, .Makina Mühendisi Münir Özcan,Binbaşı Yaşar Tahir, uzman çavuş yasin gemici. Pilot Davut Kaplan ve Pilot İsmet Kılıç,J.Astsb.Kazım ŞAŞ çesob başkanı yalçın kılıç dahil olmak üzere 30 kadar memur yetiştirmiştir.


Okul 1940 yılında açılmıştır. Taşımalı eğitim yapılmaktadır. Camisi H.1331 yılında yapılmıştır. Altı çeşmesi, bir mezarlığı vardır.


Çorum iline 45 km, Alaca ilçesine 20 km uzaklıktadır. Geliri tarım ve hayvancılıktır. Arazisinde, arpa, buğday, nohut ve fasulye gibi tarım ürünleri; elma, erik, armut, dut ve kayısı... gibi meyveler, yetişmektedir. Küçük ve büyükbaş hayvanda beslenir.


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Köyün ekonomisi çoğunlukla tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak köyün gençleri özellikle kışın köy dışında çalışarak köyün ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar.


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


Seçim Yılı Muhtar
2004 Duran KAPLAN
1999 Bahattin ÖZTÜRK
1994 Mehmet AĞUŞ
1989 Mehmet AĞUŞ


Köy Muhtarı: DURAN KAPLAN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon: 0(364)2562150

Cep Telefonu: 0(535)9382092

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır ancak kanalizaysyon şebekesi yeni döşenmiştir.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
 

Son düzenleyen: Moderatör: