Mahmutlar Köyü Hakkında Bilgi Yahşihan Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mahmutlar Köyü Hakkında - Mahmutlar Köyü Resimleri - Kırıkkale Köyleri


Tarihi

Köyün adının;Anadolunun Türkleştirilmesi için Alparslan zamanında Hoca Ahmet Yesevinin Alperenlerinden Tatar Hasan'nın Manevi önderliğide Anadoluya ilk gelen Kayı Boyundan ve yedi kardeşden biri olan Mahmut'dan geldiği söylenir.Tatar Hasan Anadolu erenlerindendir.Ve bu yörede bu evliyanın hakkında evsane derecesinde olaylar anlatılır.Köyün mezarlığında anıt derecesinde arapca yazılı mezar taşları vardır.

Kültür

Köyün düğünleri Cuma namazından sonra bayrak kaldırma ve yemeği ile başlar pazar günü gelin indikten sonra biter. Yuvalak,Yoğurtlu (sarımsaklı)hamur,kurufasulya,nohut,bamya,et yemekleri vardır.Ekmekleri bazlama,yuvka,keteler ve çöreklerdir.Tatlı ise pekmez,un ve tereyağından yapılan hasidedir.

Coğrafya

Kırıkkale iline 21 km, Yahşihan ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köyde ulaşım olarak herkez kendi aracını kullanmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 381
1997 375

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde kamu sektöründe çalışanların sayısda oldukça fazladır son zamanlarda nakliye işleride yapmaktaırlar.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

köy muhtarı:Ramazan KARAKUŞ


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim 5 sınıfa kadar okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Alt yapı yetersiz, asfalt yol ise köye kadar gelmemektedir.

Mahmutlar Köyüne Ait Bir ResimKaynak:YerelNET, Vikipedi

Köyünüze Ait bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz